„Nie vždy si hodnotu rodnej reči dostatočne uvedomuje, a to napriek tomu, že je základným prvkom nášho nehmotného kultúrneho dedičstva. Keď ideme do novej práce, častokrát sa nás pýtajú, aký cudzí jazyk ovládame. To, či dokonale poznáme ten náš materinský, sa nás pýtajú iba vo výnimočných prípadoch. Potom sme svedkami toho, že naše deti a mládež ovládajú všetky anglické alebo nemecké výrazy a skratky, ale nevedia poriadne po slovensky. A z toho mi je ako ministerke kultúry smutno,“ uviedla ministerka Šimkovičová.
V tejto súvislosti pripomenula, že ministerstvo kultúry ako ústredný orgán štátnej správy v oblasti starostlivosti o štátny jazyk vníma Medzinárodný deň materinského jazyka ako jedinečnú príležitosť dať do pozornosti dôležitosť nášho slovenského jazyka. „Veď napokon aj v samotnom programovom vyhlásení vlády sme sa prihlásili k tomu, že máme záujem ochraňovať a rozvíjať jeho kvalitatívnu úroveň. Chceme preto podporovať vedecké jazykovedné inštitúcie s cieľom zachovať pestrosť a originálne slová spisovného jazyka tak v spoločnosti, ako aj v oficiálnej komunikácii verejných inštitúcií,“ povedala. Zároveň dodala, že verí, že aj táto konferencia prispeje toho, k čomu sa súčasné vedenie rezortu kultúry hrdo hlási, a to je prehlbovanie úrovne kultúry v oblasti materinského jazyka.
Konferencia v „Náručí jazyka“ je určená pre pedagogických pracovníkov v oblasti slovenského jazyka a literatúry, jazykovedy a translatológie, ďalej pre učiteľov slovenského jazyka ako cudzieho, pre metodikov profesijného rozvoja a vysokoškolským študentom.
Petra Bačinská, riaditeľka Odboru komunikácie