Funkcia má skratku NFC a aktivuje sa, len keď má telefón rozsvietený displej. Zlodejovi stačí mať zariadenie podobné platobnému terminálu a stačí mu, dostatočne sa ním priblížiť k vášmu mobilu, čo v súčasnej dobe, keď mobily držíme takmer neustále v rukách, naozaj nie je až taký problém. Samozrejme, aj proti tomuto podvodu sa dá brániť, aj keď predchádzať mu, chce viac pozornosti.
Čo je to NFC funkcia
Slovenský preklad znamená „komunikácia na krátke vzdialenosti“.
Veľmi zjednodušené vysvetlenie ponúka stránka môjandroid: „Ide o prenos údajov podobný technológii Bluetooth alebo staršiemu štandardu infračerveného prenosu, kde jedno zariadenie “uchované” informácie ponúka inému pomocou bezdrôtového prenosu.“
Platenie vo všeobecnosti je bezpečné
„Ak idete svojím smartfónom s operačným systémom Android platiť v obchode bezkontaktne, pri zhasnutom displeji to nepôjde. Musíte ho rozsvietiť. Ak ho len rozsvietite, no neodblokujete (nezadáte kód či odtlačok prsta), zaplatiť je možné len do výšky limitu karty pre bezkontaktné platby bez nutnosti zadať PIN. V minulosti do bolo 20 eur, nedávno sa táto suma kvôli COVIDu a častým bezkontaktným platbám zvýšila na 50 eur,“ vysvetľuje portál môjandroid.sk.
Ako sa tomu brániť
Nik z nás netúži stať sa obeťou podvodu. Najjednoduchšou, no nie veľmi pohodlnou možnosťou je, zapnúť si vo svojom telefóne funkciu NFC len na nevyhnutný čas a po zaplatení ju opäť manuálne vypnúť.
Takisto si treba dávať pozor na rozsvietený displej na exponovaných miestach – stanice, dopravné prostriedky, čakárne. To sú miesta, kde nudu a nečinnosť zaháňame práve manipuláciou s mobilom.