Hoci bol hviezdou hlavne 90-tych rokov minulého storočia, Ibrahim Maiga je na Slovensku ešte stále pojem. Svedčí o tom nie len počet sledujúcich, ktorých má zo Slovenska na svojej fanstránke na Facebooku, ale aj jedna veľká nepríjemnosť, s ktorou sa stretlo už množstvo osobností – ktosi v jeho mene od dôverčivých užívateľov sociálnych sietí pýtal peniaze.
Nahnevaný zabávač
„Pozor priatelia, niekto založil falošný profil v mojom mene a vyberá peniaze od ľudí. Takže si preverte poriadne. Ja nevyberám peniaze,“ napísal Maiga rozčúlený status. Ľudia mu v komentároch dávali rôzne „dobré rady“. Od „Tak choď z tohto … amerického Facebooku“ až po „Takú ešte nehrali, aby som niekomu cez sociálnu sieť poslal peniaze.“
Nenechal to tak
„Priatelia prosím toto je ten falošný profil, ktorý sa dosť podobá na môj, má tam nejakých 143 priateľov, mohli by ste ho nahlásiť ako fake? Budem vám vďačný,“ požiadal svojich fanúšikov zabávač hneď na druhý deň. Zverejnil tiež screenshot falošného profilu.
„Treba si dávať pozor ,začali smradi zneužívať profily známych osôb. Aj ja som naletel nedávno na falošný profil Petra Marcina, keď ma požiadal o priateľstvo, lebo sledujem jeho stránku. Keď mi začal písať „divné veci“, doplo mi,“ reaguje v diskusii jeden zo sledovateľov a zdá sa, že v diskusii sa „objavilo“ niekoľko Ibrahimov Maigov. Podvodník s Maigovým menom v ten deň zmizol, nevedno či vďaka nahlasovaniu, alebo sa len nabalený od naivných ľudí „vyparil“.
Nie je to ťažké … ak máte hrošiu kožu
Vymyslieť takýto podvod je pritom veľmi jednoduché. Treba si preto dávať pozor so zverejňovaním fotiek, či svojich údajov. Taký podvodník si potom už len vymyslí súťaž o „elixír mladosti“, či dobrú knihu“, ak si objednáte neviem čo a keď mu to neviemčo vyplatíte, profil prestane existovať. Vy nemáte ani to, čo ste si v dobrej viere objednali, ale ani peniaze.
Stalo sa aj mne…
Byť podvedený nie je hanba. Hanba je sa nebrániť. Online právna poradňa radí podať treestné oznámenie na najbližšom oddelení polície pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu.
„Polícii je potrebné čo najpresnejšie a najrozsiahlejšie popísať celý skutkový stav veci a predložiť im všetky doklady, ktoré máte. Odporúčam Vám vytlačiť si i e-mailové správy, v ktorých ste komunikovali s predajcom a dopravcom z Nemecka. V obdobných prípadoch však trestné konanie býva vo väčšine prípadov zastavené, z dôvodu, že sa čin nepodarí polícii preukázať (je otázne, či Vám osoby poskytli pravdivé údaje). V prípade, že trestné konanie nebude úspešné je možné ešte uvažovať nad vymáhaním Vašej pohľadávky,“ radí online právna poradňa.
Zdroj: Facebook I. M.