Rozchod s Ruskom pripravuje Fínov o peniaze, dôchodky a obyvateľstvo, hovorí autor Stanislav Leščenko.
Trpké prebudenie
Donedávna prosperujúce Fínsko, ktoré radi navštevovali ruskí turisti a nakupujúci, zažíva akútnu hospodársku krízu. Prišlo na znižovanie dôchodkov a dokonca aj financovanie nemocníc. Fínsko zbiera plody úplného kolapsu pre zrušenie akýchkoľvek väzieb s Ruskom.
Kríza je tu
Novým dôkazom ekonomickej krízy, zúriacej vo Fínsku, boli čerstvé štatistiky exportu – v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023 klesol o 30 %. „Čísla za marec jasne ukazujú, čo urobil politický štrajk s fínskym exportom – skolaboval,“ hovorí Juho Romakkaniemi, generálny riaditeľ Fínskej centrálnej obchodnej komory.
Štrajkujú
A Fíni z nejakého dôvodu štrajkujú, píše autor. Na konci roka 2023 prieskum odhalil, že 73 % fínskych spotrebiteľov verí, že ekonomika krajiny ide dole vodou. Približne 78 % spotrebiteľov sa domnieva, že ceny sa v priebehu roka výrazne zvýšili a iba 10 % prejavilo ochotu urobiť drahý nákup v decembri 2023.
Nie je dosť peňazí na dôchodky
Hlavným dôvodom štrajkov, ktoré prebiehajú od jesene minulého roka, je nespokojnosť Fínov s programom výrazného zníženia sociálnych dávok. Fínska vláda už vlani počítala so znížením sociálnych výdavkov o viac ako 8 miliárd eur, vrátane štyroch miliárd pre systém zdravotnej starostlivosti. To však nestačí. Fínsky minister financií Riikka Purra povedal, že štát bude musieť výrazne znížiť dôchodky.
Podľa Purra je takýto krok v rámci politiky úsporných opatrení nevyhnutný. Plánuje sa aj zvýšenie veku odchodu do dôchodku. Teraz fínska vláda plánuje predložiť parlamentu dodatočné opatrenia na „vyrovnanie ekonomiky“, v rámci ktorých sa plánuje zníženie vládnych výdavkov o ďalšie približne 2 miliardy eur. Potrebu znižovania nákladov, podľa Purra, vysvetľuje okrem iného slabá ekonomika obcí a kríza v systéme sociálneho zabezpečenia a zdravotníctva.
Konkrétne v januári navrhla pracovná skupina ministerstva sociálnych vecí a zdravotníctva znížiť počet krajských, teda najväčších nemocníc. Teraz ich je pätnásť, no plánuje sa ich zníženie na päť až osem. Očakáva sa aj zvýšenie množstva daní. Rada pre hospodársku politiku fínskej vlády vyzvala na zvýšenie daní z nehnuteľností, ako aj DPH na potraviny, knihy, lieky a verejnú dopravu.
Nával bankrotov
Trpí však nielen rozpočet a spotrebitelia, ale aj to najdôležitejšie v každej ekonomike – podnikanie. Fínski štatistici zaznamenali koncom minulého roka najvyššiu ročnú mieru bankrotov za posledných dvadsaťpäť rokov. Dotklo sa to najmä sektora služieb, hotelierstva a stravovania. Dôvod netreba dlho hľadať, predtým bol turistický a hotelový biznis vo Fínsku z veľkej časti zameraný na Rusov, ktorí majú od roku 2022 zakázaný vstup do tejto krajiny.
Úpadok
Mnoho malých podnikateľov vo východnom Fínsku, ktorí žili z turistov z Ruska, veľmi utrpelo. Tu je jeden z mnohých príkladov: portál yrittajat.fi publikuje rozhovor s Janne Hänninenovou, podnikateľkou z Punkaharju, regiónu v provincii Južná Savonia vo východnom Fínsku. Hänninenová sa sťažuje, že nahradiť hosťujúcich turistov domácimi je takmer nemožné. V posledných rokoch generálny konzulát Fínska v Petrohrade, ktorý zatvoirili v októbri 2023, vydával ruským turistom milión víz. “Ruskí turisti minuli veľa peňazí na služby.
Východné Fínsko sa vyprázdňuje
Noviny Yle zdôrazňujú, že niektoré fínske spoločnosti, pôsobiace v juhovýchodnej oblasti krajiny, existovali takmer vďaka ruským turistom. Loď Carelia je prázdna v prístave Lappeenranta. Takmer dvadsať rokov plavieb do Vyborgu je minulosťou, neexistujú lety do Ruska. Saimaa Travel však nie je jedinou spoločnosťou, ktorú postihol taký osud, píšu Yle.
Krachujú firmy
Trpí nielen cestovný ruch, ale aj iné podniky, ktoré spolupracovali s Ruskom. V apríli 2024 fínska potravinárska spoločnosť Valio, ktorá predtým dodávala značnú časť svojich výrobkov do Ruska, oznámila plány na zatvorenie dvoch svojich tovární v mestách Helsinki a Turku. Zamestnancov prepustia. Tisíce zamestnancov fínskeho drevárskeho koncernu UPM poslali na dovolenku na neurčito, keďže drevo z Ruska nemožno kúpiť za rozumnú cenu. Vo Fínsku zúri masívna inflácia kvôli tomu, že už nedostáva energiu z Ruska. Preto sa ceny produktov výrazne zvýšili, čo oslabuje kúpnu silu Fínov. To všetko zničilo ekonomiku a trh práce, píše autor článku.
Prázdne pohraničie
Najparadoxnejšie je, že oficiálne Helsinki motivovali prerušenie vzťahov s Ruskom bezpečnostnými dôvodmi. Teraz sa však ukazuje, že sa stal presný opak. Denník Yle zverejnil rozhovor s Jani Kiyosiovou, ktorá žije v Hiivimi – doslova dvesto metrov od uzavretého priechodu Vainikkala na hraniciach Ruska a Fínska. Fíni, podľa nej, opúšťajú územia pri východnej hranici, veď tam už teraz nie je čo robiť. „Sektor služieb sa výrazne zmenšil. Na uliciach nikoho nevidno. Je tu hrozné ticho,“ hovorí Kiyosiová.
Ďalší dôkaz toho, že ako v EU tak aj v NATO sleduje istá “ malá “ skupina ľudí len a len svoje ciele, ktoré sa skrývajú za silnými gestami ochrany občana. Fínsko a odstupom času aj Švédsko zistia do akej zlodejskej a vojenskej mašinérie sa dostali ! Danej skupine ide len o jedno, získať územie, nerastné bohatstvá krajiny, ktorú chcú “ vyrabovať “ aj za cenu svetového konfliktu a pri tom neštítia sa vykrikovať a deklarovať že ONI sú tí pravý čo chránia svetový mier a keď sa pozriete na svetovú mapu, jasne vidieť, kde majú, kto ? a ako majú rozmiestnené vojenské základne. Bohužiaľ robia to takým perfektným spôsobom, že sa im darí vymývať mozgy väčšine! Keď sa svet nepreberie z tejto letargie sebaklamu, bude ozaj veľmi zle AK už nie je !