Zdena Studenková, Robo Roth, Emília Vášaryová, Richard Stanke a ďalší herci, výtvarníci a umelci sú podpísaní pod petíciou, adresovanej slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi. Vyzývajú ho, aby sa ospravedlnil za svoje výroky na tlačovej konferencii, lebo sú podľa nich „nenávistné a hrubé“, zaujalo právnika Dalimíra Solčanského.
Fico nekonkretizoval
„Na druhej strane Vám chcem povedať – nič si z toho nerobte, sú to duchovní bezdomovci, sú to nekultúrni ľudia, ktorí ani netušia, o čom je skutočná slovenská kultúra, ktorí ani netušia, na čom je táto krajina postavená“. Výraz 𝗱𝘂𝗰𝗵𝗼𝘃𝗻í 𝗯𝗲𝘇𝗱𝗼𝗺𝗼𝘃𝗰𝗶 však evidentne niektorých ľudí popudil a myslia si, že sa hovorilo práve o nich,“ píše Solčanský s tým, že Fico sa vyjadril vo všeobecnosti.
Podnecovanie nenávisti je stíhateľné, ale…
„Zaujala ma však druhá časť petície, kde podpísaní umelci výslovne žiadajú generálneho prokurátora, aby začal Róberta Fica trestne stíhať pre, ako píšu: „𝗽𝗼𝗱𝗻𝗲𝗰𝗼𝘃𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗸 𝗻𝗲𝗻á𝘃𝗶𝘀𝘁𝗶“. Doslova: Odsudzujeme tieto Vaše výroky a vyzývame aj generálneho prokurátora, aby sa nimi zaoberal a vyvodil aj trestnoprávnu zodpovednosť za takéto podnecovanie k nenávisti v našej spoločnosti.
Dobre by bolo, aby niekto poučil našich umelcov, že podľa prísl. ust. Trestného poriadku „Na obsah petícií zasahujúcich do plnenia týchto povinností orgány činné v trestnom konaní ani súd neprihliadajú“,“ pokračuje právnik.
Pozná zákon
„Slovenské trestné právo síce pozná v Trestnom zákone skutkovú podstatu podnecovania k nenávisti, avšak tento extrémistický trestný čin vyžaduje podnecovanie voči skupine osôb alebo jednotlivcovi pre skutočnú alebo domnelú príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, etnickej skupine, farbu pleti a podobne,“ vysvetľuje Solčanský s tým, že umelci by sa mali zamyslieť nad obsahom toho, čo podpisujú.
„Pokus „zostreliť“ cestou trestného práva premiéra krajiny len pre to, že sa nám nepáčia jeho politické názory je za hranicou demokratických pravidiel. Trestné právo nemá a nesmie fungovať na základe „politického“ želania skupiny osôb,“ myslí si právnik.
Chcú vlastného premiéra?
„Spoločnosť si umelcov pre ich talent váži (samozrejme každý podľa vlastného výberu a preferencií). Ak chcú začať umelci realizovať svoju predstavu o osobe na poste premiéra, môžu založiť politickú stranu, napr. Hnutie nezávislých umelcov Slovenska (malo by to zaujímavú skratku) a môžu sa realizovať v politickom zápase. Keď presvedčia väčšinu voličov vo voľbách, budú mať právo nominovať vlastného premiéra,“ uzatvára Solčanský.