K tomu, aby sme boli láskavejší, pozitívnejší, mali lepšie vzťahy a väčšiu radosť zo života, vraj stačí urobiť jednu zmenu, ktorá nám umožní lepšie sa sústrediť na naše ciele. Je to práca na našom pozitívnom myslení a jeho rozvoj. Portál Epoch Times uvádza, že ľudia s pozitívnym myslením žijú šťastnejšie a v priemere o sedem a pol roka dlhšie. Majú tiež nižší výskyt srdcových ochorení a rakoviny.
Môže to byť jedna z najúčinnejších vecí, ktoré pre seba urobíme. Prečo? Lebo má veľa príjemných účinkov: keď sme šťastnejší, sme láskavejší k ostatným, takže naše vzťahy sú lepšie. Sme hravejší, radostnejší a pravdepodobnejšie podnikneme pozitívne kroky a sústredíme sa na zmysluplné ciele.
Čo je dôležité?
Všimnime si svoj sklon k negativite
Často si neuvedomujeme, že máme sklon k negatívnemu mysleniu. Pre väčšinu z nás je to slepá ulička.
Ak chceme túto slepú uličku odhaliť, pokúsme sa identifikovať okamihy, keď sa toto negatívne myslenie prejavuje v našom živote. Sťažujeme si, kritizujeme, súdime, katastrofizujeme, cítime sa bezmocní, urazení, cítime sa ako obeť, obťažovaní alebo zaťažení, alebo sa nudíme či cítime osamelí. Žiaden z týchto pocitov nie je zlý; sú to len veci, ktoré si treba všimnúť, pretože keď si uvedomíme ich existenciu, môžeme dosiahnuť veľké zmeny.
Všimnime si účinok negativity
Bez odsudzovania sa zaujímajme o to, ako tieto negatívne momenty ovplyvňujú náš život. Ako ovplyvňujú našu motiváciu, naše vzťahy alebo to, ako sa bavia ľudia okolo nás?
Nájdime si nový, pozitívny prístup, z ktorého budeme vychádzať. Akonáhle vyčerpáme energiu negatívnej emócie, môžeme si všimnúť, že vaše srdce a myseľ sú otvorenejšie. V tejto chvíli si môžeme vybrať niečo nové. Z akého postoja by sme chceli v týchto chvíľach vychádzať? Vyberme si jeden a praktizujme ho. Možno budeme na druhej osobe hľadať niečo, čo by sme mohli milovať. Možno budeme vychádzať z postoja služby druhým alebo súcitu a dávania bezpodmienečnej lásky. Tento nový postoj si vyžaduje prax.
Uvedomujme si tento dar
Nech už si vyberieme akýkoľvek postoj, môže byť krásnym cvičením – vidieť dar v každom okamihu, dokonca aj v tom negatívnom.
Keď sa na nás niekto hnevá a my sa cítime byť v defenzíve, aký dar je v tom, že sa ten človek hnevá? Keď sa cítime unavení a preťažení, aký dar je v tomto okamžiku láskavosti? Keď máme za sebou smutný a osamelý deň, aký dar môžeme nájsť vo svojej melanchólii? V každom okamihu tohto krátkeho a vzácneho života sa vždy dá nájsť dar, ak máme odvahu ho hľadať.
Trénujme úžas
Rovnako tak môžeme v každom okamihu prejavovať úctu a bázeň. Ak sa pustíme do tejto činnosti, chceme sa zamerať na to, aby sme v každom okamihu života videli zázrak a krásu.
Začnime s jednoduchými vecami: poďme von a pozorujme krásnu prírodu alebo sa tešme zo svetla dopadajúceho na našu tvár. Vidieť smiech malého dieťaťa alebo lásku medzi dvoma partnermi. Hľadajme všade! Dokonca aj na miestach, ktoré sa nám zdajú náročnejšie. Môžeme nájsť úžas, keď sa ľudia správajú spôsobom, ktorý sa nám bežne nepáči, keď je svet chaotický alebo keď sme zranení? Táto činnosť si vyžaduje a zároveň dáva veľa vnútornej sily.
Zmeňme svoj fyzický prejav.
Ak sa zvyčajne správame ako somárik Ijáčik (z Medvedíka Pú) – zhrbený a skleslý – potom vaša myseľ zostane negatívna. To je v poriadku! Na tomto pocite nie je nič zlé. Ale môžeme sa naučiť prijímať živelnosť ako Tigrík – veľmi pozitívnu, nadšenú, radostnú a hravú.
Keď budeme tancovať, vaše myslenie nás bude nasledovať. Ako môžeme do svojho života vniesť radostný, vďačný a údivom naplnený fyzický postoj?