Tinitus, alebo hučanie v ušiach trápi veľké percento ľudí. Americký Národný inštitút pre hluchotu a iné komunikačné poruchy odhaduje, že s nejakou formou tinitu sa stretáva 10 až 5 percent dospelých v USA, čo z neho robí jedno z najčastejších ochorení v krajine. Postihnutý ho vníma, ako hučanie, šumenie, syčanie, či ďalšie nepríjemné zvuky rôznej intenzity. Spôsobuje ich časť mozgu spracovávajúca zvuk – sluchová kôra. Na tento nepríjemný problém sa bližšie pozrel portál EpochTimes.
Niekedy príznaky odznejú náhle, inokedy sú chronické, čo často vedie k ďalším príznakom, ako je nedostatok spánku, či psychické problémy. Niektoré výskumy naznačujú, že ho spôsobuje poškodenie vnútorného ucha, ktoré mení signály prenášané nervami do sluchovej kôry, zatiaľ čo iné dôkazy naznačujú, že k tomuto stavu môžu prispievať abnormálne interakcie medzi sluchovou kôrou a nervovými obvodmi.
Jeden z (nežiadúcich) účinkov vakcín
Podľa systému na hlásenie nežiaducich účinkov vakcín napríklad viac ako 26 000 ľudí hlásilo, že sa u nich po očkovaní vakcínou proti covidu-19 objavil tinitus. Dr. Gregory Poland, riaditeľ výskumnej skupiny pre vakcíny na klinike Mayo a šéfredaktor časopisu Vaccine, dostal po druhej dávke vakcíny proti covidu-19 spoločnosti Moderna začiatkom roka 2021 „neutíchajúce“ hučanie v ušiach a hovorí, že mal pocit, akoby mu niekto „náhle zapískal do ucha psou píšťalkou“. V rozhovore pre MedPage Today Dr. Poland uviedol, že podľa jeho názoru s touto chorobou zápasia desiatky tisíc ľudí len v Spojených štátoch a potenciálne milióny na celom svete a je potrebné urobiť viac pre určenie príčiny a liečby.
„Pre mňa ako skúseného lekára sú srdcervúce e-maily, ktoré dostávam od ľudí, že to ich život poznamenalo natoľko, až si chcú vziať život,“ povedal Dr. Poland.
Liečba elektrickou stimuláciou
Po troch dňoch elektrickej stimulácie došlo u 47% pacientov k zníženiu hlasitosti a u 36% k zníženiu bolesti. Liečebné neinvazívne terapie môžu priniesť úľavu miliónom ľudí, ktorí trpia tinitom, na ktorý farmakológia liek ešte nepozná. V overovacej štúdii nedávno uverejnenej v časopise Journal of Clinical Medicine, vedci zistili, že elektrická stimulácia zvukovodu znižuje hlasitosť (loudness) a nepríjemné pocity spôsobené tinitom už za tri dni, najmä u žien a ľudí s ušným šelestom v oboch ušiach.
U 47% zo 66 pacientov došlo k štatisticky významnému zníženiu hlasitosti ušného šelestu a u 36% k zlepšeniu závažnosti príznakov. Ženy naviac zaznamenali zníženie hlasitosti hneď po prvom sedení. Muži priaznivo reagovali až po druhom a treťom sedení. Vedci uviedli, že rozdiely medzi pohlaviami v zmyslovej reaktivite by mohli vysvetliť, prečo ženy reagovali skôr a priaznivejšie.
Pacienti s tinitom postihujúcim obe uši reagovali priaznivejšie na skoršiu liečbu ako pacienti s tinitom postihujúcim len jedno ucho. Vek nemal žiadny vplyv na úspešnosť liečby.
Štúdia napokon ukázala, že pacienti s kompenzovaným tinitom reagovali na elektrickú stimuláciu inak ako pacienti s dekompenzovaným tinitom.
Ďalšia potenciálna liečba tinitu
Okrem elektrickej stimulácie môžu byť pre osoby trpiace tinitom prospešné aj ďalšie liečebné postupy vrátane infračerveného svetla, kórejského červeného ženšenu, gingka, zinku, melatonínu alebo diéty. Okrem toho sa v mnohých štúdiách zistilo, že kochleárne implantáty môžu tinitus účinne znížiť.
Obmedzenia štúdie
Hoci štúdia môže poskytnúť nádej pre ľudí trpiacich tinitom, autori uviedli, že ich výskum má niekoľko obmedzení. Po prvé, vzorka bola relatívne malá kvôli obmedzenému prístupu pacientov počas pandémie covid-19. Po druhé, neexistovala žiadna kontrolná skupina. A tiež neboli k dispozícii dostatočné audiometrické informácie o zodpovedajúcej hlasitosti a frekvencii tinitu a o psychologických stavoch, ktoré by mohli ovplyvniť liečbu.
Autori uviedli, že nevedia, ako dlho potrvá prínos terapií, ale ich výskum by mohol pomôcť budúcim štúdiám alebo by sa mohol použiť na navrhnutie zariadenia, ktoré by mohlo v blízkej budúcnosti pacientom s tinitom pomôcť.