1. júna oslavujeme jeden z najmilší sviatkov v roku. Je ním Deň detí. Čo však o tomto sviatku vieme? Kedy vznikol, kto ho vyhlásil, kde všade sa oslavuje a aké rôzne podoby má na celom svete? Prečo si to nepripomenúť.
Deň detí je pamätný deň, ktorý sa každoročne oslavuje na počesť detí a ktorého dátum sa v jednotlivých krajinách líši. Medzinárodný deň detí bol prvýkrát vyhlásený v roku 1925 v Ženeve počas Svetovej konferencie o starostlivosti o deti. Od roku 1950 sa v mnohých krajinách druhého sveta oslavuje 1. júna. 20. novembra sa oslavuje Svetový deň detí na pamiatku Deklarácie práv dieťaťa, ktorú prijalo Valné zhromaždenie OSN 20. novembra 1959. 20. novembra sa v niektorých krajinách oslavuje Týždeň detí a nie Deň detí. Sikhovia oslavujú Deň detí od 20. decembra do 27. decembra.
Pôvod sviatku
Deň detí sa začal sláviť druhú júnovú nedeľu v roku 1857, keď ho vyhlásil reverend Dr. Charles Leonard, pastor univerzalistickej cirkvi Vykupiteľa v Chelsea v štáte Massachusetts: Leonard usporiadal špeciálnu bohoslužbu venovanú deťom a pre deti. Leonard nazval tento deň Dňom ruží, hoci neskôr bol pomenovaný Kvetná nedeľa a potom Deň detí.
Deň detí bol prvýkrát oficiálne vyhlásený za štátny sviatok Tureckou republikou v roku 1920 so stanoveným dátumom 23. apríla. Deň detí sa na národnej úrovni oslavuje od roku 1920, pričom vtedajšia vláda a noviny ho vyhlásili za deň detí. Rozhodlo sa však, že je potrebné oficiálne potvrdenie na objasnenie a zdôvodnenie tohto sviatku, a oficiálne vyhlásenie na celoštátnej úrovni uskutočnil v roku 1929 zakladateľ a prezident Tureckej republiky Mustafa Kemal Atatürk.
Medzinárodný deň detí
Medzinárodný deň detí bol prvýkrát vyhlásený v Ženeve počas Svetovej konferencie o starostlivosti o deti v roku 1925. Dňa 4. novembra 1949 bol Medzinárodnou demokratickou federáciou žien v Moskve ustanovený 1. jún ako Medzinárodný deň ochrany detí. 1. jún sa od roku 1950 oslavuje ako Deň detí v mnohých komunistických a postkomunistických krajinách.
Organizácia spojených národov a Deň detí
Dňa 14. decembra 1954 bola na Valnom zhromaždení OSN prijatá spoločná rezolúcia Indie a Uruguaja, ktorá povzbudzovala všetky krajiny, aby zaviedli Všeobecný deň detí, jednak na podporu vzájomnej výmeny a porozumenia medzi deťmi a jednak na iniciovanie aktivít na podporu ideálov Charty OSN a blaha detí sveta. Dňa 20. novembra 1959 prijala Organizácia Spojených národov Deklaráciu práv dieťaťa. 20. novembra sa oslavuje Svetový deň detí na pamiatku prijatia Deklarácie práv dieťaťa Valným zhromaždením OSN 20. novembra 1959.
Moderné iniciatívy týkajúce sa sviatku všetkých detí
V roku 2000 svetoví lídri vytýčili Miléniové rozvojové ciele, ktorých cieľom je zastaviť šírenie HIV/AIDS do roku 2015. Hoci sa to týka všetkých ľudí, hlavný cieľ sa týka detí. UNICEF sa venuje plneniu šiestich z ôsmich cieľov, ktoré sa vzťahujú na potreby detí, aby mali všetky deti nárok na základné práva spísané v medzinárodnej zmluve o ľudských právach z roku 1989. UNICEF dodáva vakcíny, spolupracuje s tvorcami politík na dobrej zdravotnej starostlivosti a vzdelávaní a pracuje výlučne na pomoci deťom a ochrane ich práv.
V septembri 2012 generálny tajomník OSN Pan Ki-mun viedol iniciatívu Za vzdelávanie detí. V prvom rade tu ide o to, aby každé dieťa mohlo navštevovať školu. Dosiahnuť tento cieľ sa malo v roku 2015 a to na celom svete. V druhom rade chce zlepšiť súbor zručností získaných v týchto školách. Napokon chce zaviesť politiku týkajúcu sa vzdelávania na podporu mieru, rešpektu a starostlivosti o životné prostredie.
Sviatok pre všetky deti. I tie, zakúšajúce horký kalich osudu
Svetový deň detí nie je len dňom oslavy detí takých, aké sú, ale aj dňom upozornenia na deti na celom svete, ktoré zažili násilie v podobe zneužívania, vykorisťovania a diskriminácie. Deti sú v niektorých krajinách využívané ako robotníci, sú ponorené do ozbrojených konfliktov, žijú na ulici, trpia kvôli odlišnostiam, či už ide o náboženstvo, menšiny alebo zdravotné postihnutie.
Deti, ktoré pociťujú následky vojny, môžu byť v dôsledku ozbrojeného konfliktu vysídlené a môžu trpieť fyzickou a psychickou traumou. Pod pojmom „deti a ozbrojený konflikt“ sú opísané tieto porušenia: nábor a detskí vojaci, zabíjanie/zmrzačovanie detí, únosy detí, útoky na školy/nemocnice a neumožnenie humanitárneho prístupu k deťom.
Hrozivá realita detského života v súčasnosti
V súčasnosti je približne 153 miliónov detí vo veku od 5 do 14 rokov, ktoré sú nútené k detskej práci. Medzinárodná organizácia práce v roku 1999 prijala Dohovor o zákaze a odstránení najhorších foriem detskej práce vrátane otroctva, detskej prostitúcie a detskej pornografie. Môžeme len dúfať, že tohto utrpenia bude čím ďalej, tým menej a najmladšia časť populácie bude mať stále dôvod oslavovať svoj sviatok bez sĺz v očiach.
Zdroj: wikipedia.org