Rieka Žitava bola kedysi prírodnou hranicou, ktorá zastavila postup Osmanskej ríše? Pred viac ako 400 rokmi pri ústí Žitavy do Dunaja, bola podpísaná prvá mierová zmluva medzi sultánom Ahmedom I. a habsburským kráľom Rudolfom II.
Po vyhnaní Turkov okolo roku 1700, sa táto oblasť začala znovu osídľovať. Aby sa získali nové pasienky a poľnohospodárske plochy, bolo potrebné odviesť vnútorné vody. Tok rieky Žitavy bol presmerovaný a vybudovala sa sieť odvodňovacích kanálov, ktoré dodnes sledujú jej pôvodné koryto.
V 18. storočí sa začali stavať stavidlá, no ani tie nestačili. Až technický pokrok a zahraničné skúsenosti v 19. storočí priniesli parné prečerpávacie stanice – revolučné riešenie danej doby. Jedna taká sa nachádza aj v Žitavskej Tôni pri Patinciach.
Nadšenci sa postarali o to, aby táto jedinečná historická technická pamiatka nezanikla a navštíviť ju môžete aj vy. Je ideálna pre rodiny s deťmi aj nadšencov technicky.
Deti budú očarené mohutnými strojmi, zatiaľ čo tí viac technicki zameraní určite ocenia odborne obnovené a zachovalé zariadenie, ktoré poskytuje jedinečný pohľad do inžinierskych zázrakov minulosti.
Návštevu si treba dohodnúť na t. č.: 0905 274 008