V niektorých amerických mestách už dlho zúri černošská kriminalita, ktorá postihuje celú miestnu spoločnosť vrátane študentov vysokých škôl. Preto jeden zo študentov slávnej Chicagskej univerzity apeluje na sociálnych sieťach na politikov, aby začali riešiť černošskú kriminalitu v meste, inak čoskoro nikto nebude chcieť študovať v Chicagu kvôli obavám o svoj život.
„Už ma to unavuje. Chcem ísť metrom bez obáv, že ma nejaký černoch zastrelí,“ Napísal napísal Daniel Schmidt. Uviedol, že keď niekto upozorní na problém, okamžite ho označia za rasistu, uvádzajú parlamentnilisty.cz.
Študent Chicagskej univerzity Daniel Schmidt napísal na Network X zúfalú prosbu, aby riešila čierny zločin, ktorý ničí Chicago a samotnú univerzitu. „Za pár dní začínam posledný ročník. Keď som nastúpil na vysokú školu, snažil som sa to všetko ignorovať… Chcel som byť len finančník… Ale potom mesiac po začiatku prvého ročníka bol ázijský študent zabitý černochom a mne došlo: Je moderný americký sen len snahou žiť ďaleko od černochov? Preto investiční bankári pracujú osemnásť hodín denne? To je cieľ štúdie? To je všetko?“ kladie Schmidtovi naliehavý otáznik a poukazuje na to, že len minulý rok prepadli na akademickej pôde viac ako desať študentov.
„Jednej študentke mieril zbraňou na hlavu, keď kráčala po kampuse o tretej hodine popoludní, “ hovorí Schmidtovi o incidente, z ktorého je aj videozáznam.
„Najprv som si myslel, že som nemal ísť na vysokú školu v Chicagu. Ale v poslednej dobe som sa začal pýtať sám seba: Prečo musím akceptovať zničenie tejto veľkej inštitúcie? Prečo sa jej musím vzdať kvôli ľuďom, ktorí ma chcú zabiť? Jeb na nich, “ Schmidt píše rozhodne.
Etablovaná univerzita chráni slobodu prejavu
University of Chicago bola založená v roku 1890 Johnom D. Rockefeller. Odvtedy jej akademici získali 99 Nobelových cien a škola sa etablovala ako jedna z najprestížnejších univerzít v Amerike. Napríklad nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Milton Friedman, nositeľ Nobelovej ceny za filozofiu Bertrand Russell alebo americký politológ John Joseph Mearsheimer sú spájaní s Chicagskou univerzitou.
Podľa Schmidta je dnes jednou z mála univerzít, ktorá úprimne chráni slobodu prejavu, a že práve preto môže tento príspevok napísať bez strachu z vylúčenia. „Nikde inde na svete však nenájdete taký úžasný kontrast IQ v priebehu piatich minút chôdze. Priemerné skóre študentov na Chicagskej univerzite je 1545 bodov, čo je najviac zo všetkých univerzít v krajine. Za posledné tri roky boli dvaja z týchto študentov zavraždení a desiatky prepadnutí grázlami, ktorých IQ je príliš nízke na to, aby pochopili, prečo je nesprávne niekoho zabiť, porovnáva študent“ a dodáva, že takto jeho milovaná univerzita smeruje k zániku, pretože čoskoro tam nikto nebude chcieť študovať.
Porazí zdraví rozum apatia?
„Už ma to unavuje. Chcem ísť metrom bez obáv, že ma zastrelí nejaký černoch. Chcem ísť v noci na rande s dievčaťom bez obáv, že ma zastrelí černoch. Chcem, aby moje budúce deti mohli žiť v mestách bez strachu, že ich zastrelí černoch,“ prebudí Schmidta.
Nezaujímajú ho historické bolesti čiernych obyvateľov, pretože dnes je iná doba. „Narodil som sa v roku 2003 – nemôžete ma prinútiť, aby som sa úprimne zaujímal o otroctvo, rasovú segregáciu alebo akúkoľvek inú udalosť z minulosti, ktorá by ma mala prinútiť prijať podmienky tretieho sveta ako normu pre americké mestá. Jediné riešenie sa zdá byť najzreteľnejšie. Priveďte Národnú gardu. Míňať doláre na maximálny policajný dohľad. Urobte všetko potrebné, aby boli tieto mestá opäť bezpečné,“ apeluje na študenta.
Obrátená rasová diskriminácia je Zákon boží
Problém je však podľa neho v tom, že proti čiernemu zločinu sa v skutočnosti nedá bojovať, pretože všetko je okamžite označené ako rasizmus. „Problém je však v tom, že práve teraz nemôžeme dosiahnuť toto riešenie, pretože sa bojíme, že budeme označení za rasistov. Videl som to na vlastné oči. Na Chicagskej univerzite ľavicová skupina CareNotCops bežne zastrašuje študentov aj profesorov, aby sa vyjadrili a varuje ich pred rasizmom. Keď som bol v prvom ročníku a černoch zavraždil ázijského študenta, stovky zahraničných študentov chceli usporiadať protest a požadovať viac policajtov. Mali pocit, že títo zločinci sa na nich zameriavajú najviac. V reakcii na to ich CNC okamžite označilo za rasistov a oni upustili od požiadaviek, spomína študent“.
„To viedlo k poznaniu, že slovo rasista je znakom toho, že najškodlivejší ľudia v spoločnosti používajú ako zbraň na ovládnutie dobrosrdečných ľudí strachom a na zákaz lepšej budúcnosti. Nič nebránilo pokroku viac ako úzkosť tohto označenia. Keď ukončíme otroctvo tohto nepredstaviteľného slova, môžeme zachrániť životy, píše “ Schmidt v príspevku, ktorý bol vždy označený ako „potenciálne rasistický, “, čo presne potvrdzuje jeho hypotézu.
Nespočetné množstvo mladých ľudí má podľa neho v súčasnosti pocit, že situácia je beznádejná. „Boli presvedčení, že nekontrolovateľná kriminalita je neoddeliteľnou súčasťou života v meste. Ak ich niekto neprepadol alebo nezaútočil, určite pozná niekoho, kto to urobil. Uznávajú, že tieto mestá padli a že zvíťazili najhorší ľudia v spoločnosti. Na tomto spôsobe myslenia, ktorý bol naprogramovaný mladým ľuďom, je niečo také zlovestné, že spochybňujú nielen budúcnosť tejto krajiny, ale aj schopnosť civilizácie zvíťaziť nad korupciou. ‚Môžeme preskúmať vesmír, ale nemôžeme zabrániť černochom, aby vás prepadli zo zálohy, a tak sa študenti vysokých škôl učia vážne. Akoby naše inštitúcie chceli, aby mladí ľudia zostali navždy v područí dekadencie, demoralizácie a smrti,“ Schmidt nechápe zvrátenosť dneška.
Problém treba riešiť. Ihneď a radikálne
Na záver študent opäť povzbudzuje odvahu vyriešiť tento kritický problém americkej spoločnosti. „Obnova veľkých amerických miest by priniesla skutočnú prosperitu – chce to len odvahu. Viedlo by to k lacnejším a čistejším štvrtiam, k tichej verejnej doprave, k bezpečným školám, ktoré podporujú dokonalosť, ku generácii optimistov, ktorí by dodali energiu inováciám, a k prílevu šťastia, priateľstva a lásky. Predovšetkým by to znamenalo našu slobodu od neustálych obvinení z minulosti. Nie je nič, čo by sme od tej chvíle nemohli dosiahnuť. Naozaj dúfam, že sa to stane realitou počas môjho života. Urobím, čo bude v mojich silách, aby som tomu pomohol,“ dodal s odhodlaním Schmidt.