pondelok, 11 novembra, 2024
HomeKuriozityJeseň nie je len romantická, ale aj… usoplená. Chráňte sa...

Jeseň nie je len romantická, ale aj… usoplená. Chráňte sa…

Krátke dni, tma, častý dážď a samozrejme nepríjemná zima – to sú znaky pochmúrnej a strašidelnej jesene, ktorá na nás prichádza. Málokto však stojí v čase, keď sa konečne lúčime s letom na tento rok, za také spestrenie ako je prechladnutie alebo prechladnutie.

A je to tu znova, rok čo rok…

Tento rok vás chrípka nestretla, preboha, ale už teraz cítite blížiacu sa suchú jeseň. Daždivé počasie je pre vírusy lákadlom. Tie môžu osídliť naše dýchacie cesty, aby napadli naše telo. Čo tieto vírusy spôsobujú príznaky a ako sa prejavuje „obyčajné“ nachladnutie, to všetko vám hneď rozopovieme.

Bežné vírusy sú spôsobené vírusmi, ktoré osídľujú sliznicu výstelky nosnej dutiny, krk a dýchacie cesty. Je to jedna z najčastejších chorôb, ktoré sa nám môžu vyskytnúť. Za prechladnutím a následnými vírusmi je množstvo vírusov, ale sivá eminencia sú rinovírusy, ktoré sú najčastejšími príčinami vírusov a existuje ich sto rôznych podtypov. Rôzne typy vírusov sú zodpovedné za chlad v každom ročnom období, uvádza portál ulekare.cz.

Ako sa šíri nádcha?

Najčastejšie medzi ľuďmi, ktorých ruky prichádzajú do kontaktu s nosovými sekrétmi a hlienom infikovaných ľudí. V tomto sekréte sú skryté aj infekčné vírusové častice. Keď sa sekrét dostane do kontaktu s vašimi ústami, nosom alebo očami, vírus sa môže ľahko dostať do tela a infikovať vás. Menej často sa vírus prenáša vdychovaným vzduchom, ktorý obsahuje kvapôčky vykašľané alebo kýchnuté chorým človekom. Prechladnutie je najviac nákazlivé v prvý deň alebo dva po objavení sa prvých príznakov. Že vám je zima sama o sebe nádcha nespôsobí, ale môže zvýšiť vašu náchylnosť na infekciu, ako aj iný stres alebo oslabenie tela.

Symptómy nádchy

Prvé príznaky bežného prechladnutia sa objavia medzi jedným a tromi dňami po tom, ako sa nakazíte. Väčšinou je prvým znakom škrabanie alebo bolesti v hrdle. Neskôr nastáva kýchanie, prechladnutie a pocit, že je človek zoslabnutý, malátny, skrátka chorý. Aj keď sa horúčka nevyskytuje veľmi často, na začiatku prechladnutia je zvyčajne mierne zvýšená teplota. Spočiatku je sekrét z nosa číry a vodnatý, neskôr zhrubne a zmení svoju farbu – väčšinou na žltozelenú. Detaily hádam nie sú potrebné. Množstvo ľudí má aj mierny kašeľ. Väčšina príznakov zmizne sama v priebehu štyroch až desiatich dní, ale kašeľ niekedy pretrváva dva týždne.

Nastávajú komplikácie

Prechladnutie však môžu predĺžiť početné komplikácie. U ľudí s astmou spôsobuje rinovírus často astmatický záchvat. U niektorých ľudí sa vyvinie zápal stredného ucha alebo sinusitída, teda ochorenia s bakteriálnou infekciou za nimi. V prípade prechladnutia napučí nosová sliznica, následné zúženie nosa má za následok zablokovanie ciest, ktorými sa sekrét normálne odvádza. Baktérie potom môžu nerušene rásť v upchatých oblastiach. Najnebezpečnejšia a najmenej príjemná komplikácia prechladnutia nastáva, keď baktérie infikujú priedušky (bronchitída – bronchitída) alebo pľúca (pneumónia – pneumónia).

Diagnóza

Lekári zvyčajne diagnostikujú prechladnutie pri bežných príznakoch. Vysoká horúčka, bolesť hlavy, vyrážka, dýchavičnosť alebo bolesť na hrudníku naznačujú, že nejde len o víchricu. Laboratórne testy zvyčajne nie sú potrebné, ale ak sa vyskytnú komplikácie, váš lekár vás môže poslať na röntgenové alebo krvné testy.

Ako sa pred nádchou chrániť

Pretože vírusy sú spôsobené takou rozmanitou škálou vírusov a pretože tieto vírusy sa neustále menia, účinná vakcína ešte nebola vyvinutá. Najúčinnejšou obranou preto zostáva starostlivá hygiena. Pretože mnoho vírusov sa šíri infikovanými telesnými tekutinami, chladní jedinci, ako aj ich rodina a okolie by si mali často a dôkladne umývať ruky. Kýchanie a kašeľ by sa mali robiť len v tkanivách, chorí ľudia by mali, ak je to možné, spať v samostatnej miestnosti. Pumy a kýchačky by sa tiež mali vyhýbať verejným miestam, verejnej doprave, práci a škole, pretože tu môžu nakaziť ostatných. Šíreniu vírusu sa dá zabrániť aj dezinfekciou predmetov a oblastí, ktoré pacient používa spolu so zdravými.

Súvisiace články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčítanejšie