Srbský prezident Aleksandar Vučič sa podľa bruselských novinárov pomaly, ale isto stal jedným z najuznávanejších politikov v Európe, a to vďaka tomu, že dokáže udržiavať dobré vzťahy so všetkými svetovými veľmocami, teda s USA aj Európskou úniou, ako aj s Ruskom a Čínou. Rešpekt na všetkých stranách geopolitickej šachovnice si navyše nezískava vďaka podlizovaniu, ale naopak svojou tvrdou politickou hrou.
Aleksandar Vučić, ktorý bol zvolený za premiéra v roku 2014 a prezidentom sa stal o tri roky neskôr, si získal povesť človeka, ktorý bez námahy rozohráva akúkoľvek situáciu vo všetkých smeroch. Preto je Vučić vo svete čoraz viac rešpektovaným politikom a môže slúžiť ako sprostredkovateľ medzi Západom a Ruskom s Čínou, ako uvádzajú parlamentnilisty.cz.
Vučićovi dvoria Číňania, Američania, Rusi a Európska únia. Všetci považujú Srbsko za kľúčovú postavu globálnej šachovnice a Vučićovi sa ich všetkých podarilo presvedčiť, že je buď na ich strane, alebo je pre nich výhodné spojiť s ním sily.
V rozhovore pre bruselské noviny Politico napríklad Vučič povedal, že je veľmi hrdý na svoje dobré vzťahy s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorý nedávno navštívil Srbsko druhýkrát a ktorého Srb navštívil šesťkrát, čo je viac ako ktorýkoľvek iný európsky vodca.
A čo Vučićov postoj k americkej elite?
Na druhej strane, pokiaľ ide o Joea Bidena, Vucic uviedol, že majú „relatívne dobré vzťahy“ a dodal, že americký prezident je možno „najlepšie pripravený person“, s ktorým kedy jednal a ktorého pôvodne veľmi „podceňoval“.
A čo Donald Trump? „Mali sme veľmi dobrý vzťah,“ povedal Vučić a pripomenul rokovania, ktoré viedol s Trumpom, jeho poradcami pre národnú bezpečnosť a ďalšími ľuďmi z Bieleho domu. „Nebolo to vždy ľahké, ale tí ľudia boli veľmi usilovní, oddaní a pracovití, povedal Vučić, ktorý sa po tohtoročných voľbách nechce v Bielom dome nahlas vyjadrovať k tomu, koho by chcel. Aj to je súčasťou jeho taktiky udržiavať dobré vzťahy na všetkých frontoch.
Vučićove nadštandardné vzťahy sú spojené najmä s Ruskom, čo sa ukazuje aj vo svetle vojny na Ukrajine. Aj keď Vučić tvrdí, že Srbsko je odhodlané vstúpiť do EÚ, vytrvalo odmieta vstúpiť do bloku a uvaliť sankcie na Moskvu za inváziu na Ukrajinu.
Srbský prezident nerobí tajnosti o konsenze s Putinom
Vučić sa netají presvedčením, že Putinovi rozumie lepšie ako ktorýkoľvek iný európsky líder, a neváha súhlasiť s Ruskom, keď sa jeho ciele zhodujú s cieľmi srbskej zahraničnej politiky. Minulý týždeň napríklad Vučič udelil na okraj Valného zhromaždenia OSN ruskému veľvyslancovi pri OSN Vasilijovi Nebenzyovi Rád srbskej vlajky za jeho nesúhlas s rezolúciou OSN uznávajúcou genocídu v Srebrenici z roku 1995.
Ale zároveň je Vučić ochotný predávať muníciu do západných krajín, hoci veľmi dobre vie, že táto munícia skončí v rukách ukrajinskej armády. To môže vysvetľovať, prečo ho rozčuľujú náznaky, že je Putinovým stúpencom.
„Hovoria, že som ruská bábka, ruský agent. Ale to môžu povedať len blázni, “ je jasné Vučićovi, ktorý sa s ruským prezidentom stretol viac ako 20-krát. Na rozdiel od iných európskych lídrov však údajne s Putinom nehovoril od ruskej invázie na Ukrajinu a neboli v kontakte viac ako dva a pol roka.
Srbský prezident navyše nezískava dobré vzťahy s chorľavejšími politikmi sveta nejakým podlizovaním, ale tvrdou politickou hrou, ktorá v skutočnosti robí Vučića ešte atraktívnejším v očiach svetových lídrov.
Vučić má racionálny názor na Ukrajinu
Čo sa týka vyhliadok Ukrajiny na víťazstvo nad Ruskom, Vučič je skeptický. „Rusi na bojisku majú iniciatívu. Západ si na začiatku myslel, že bude pre nich ľahké investovať a financovať obranu Ukrajiny kvôli relatívne slabej ruskej ekonomike. Teraz je to čoraz ťažšie, vysvetľoval“ svoj názor bruselským novinárom a nepokračoval, pretože ľudia v Bruseli hovoria, že aj tak nechcú počuť nikoho, kto má iný názor.
Vučić sa snaží udržiavať dobré vzťahy s Európskou úniou, kam by Srbsko chcelo vstúpiť. Jeho frustrácia z bloku však rastie, preto je voči Bruselu oveľa kritickejší ako voči iným veľmociam. Keď hovorí o Rusku alebo USA, svoje slová si vyberá opatrne, nie v prípade Bruselu. Vučić lamentoval nad tým, že európske elity vidia Srbsko ako „malý kameň v ľavom shoe“, ktorý treba odstrániť, a varoval, že tento postoj obracia ľudí nielen v Srbsku proti EÚ.
Kosovo stále je Srbom tŕňom v päte a médiám to smrdí
Európska únia medzitým sleduje rastúci nacionalizmus Vučića, najmä v otázke kosovských Srbov, ako aj stavu slobody a demokracie v krajine. Reportéri bez hraníc pravidelne hodnotia krajinu ako krajinu s nízkou úrovňou slobody médií a poukazujú na to, že kritickí novinári čelia politickému tlaku a že zločiny proti nim často zostávajú nepotrestané.
Vučić takéto obvinenia bez slávnosti odmieta a zatiaľ sa zdá, že len málo z jeho západných partnerov naňho bude verejne tlačiť. Konflikty medzi Západom a Ruskom o Ukrajinu a obavy, že Čína vytvára európske predmostie v Srbsku, kde investuje do diaľnic, železníc a inej infraštruktúry, dávajú Vučićovi väčší vplyv pri rokovaniach s EÚ a Washingtonom ako kedykoľvek predtým.
Lítium, tromf rukách Srbska
A potom je tu lítium. Srbské ložiská tohto minerálu, ktorý je kľúčovou zložkou pri výrobe batérií pre elektromobily, priťahujú intenzívny záujem ťažobných spoločností aj výrobcov automobilov. Nemecký kancelár Olaf Scholz a podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič uzavreli v júli v Belehrade množstvo dohôd, ktoré poskytujú EÚ a európskym automobilkám exkluzívny prístup k srbskému „white gold“.
Vučić sľubuje, že kým Srbsko vstúpi do EÚ –, ak sa tak vôbec stane, – už nebude vo funkcii. Podľa srbskej ústavy môže pôsobiť len dve funkčné obdobia, z ktorých druhé vyprší v roku 2027. Jeho kritici pochybujú, že sa tak ľahko vzdá moci. A zatiaľ sa zdá, že Vučić má stále silnú podporu obyvateľstva – prieskumy verejnej mienky pripisujú 47% jeho Srbskej pokrokovej strane.