Súčasná opozícia sa neštíti využiť každú príležitosť na kritiku práce koalície. Nech sa jedná o čokoľvek a nech „to stojí, čo to stojí“. Tak je to aj v prípade opatrení proti slintačke a krívačke, ktorá ohrozuje nielen slovenských farmárov, ale aj drobnochovateľov.
Slintačka a krívačka kvári našich farmárov už takmer dva týždne, pričom veterinári a všetky kompetentné osoby robia čo môžu aby šírenie tejto nákazlivej choroby čo najskôr zastavili. Ochorenie slintačky a krívačky bolo zatiaľ potvrdené v piatich chovoch dobytka na juhu a západe Slovenska, a to v Medveďove, Ňárade, Bake, v obci Lúč na Ostrove a v Plaveckom Štvrtku.
Opozícia opäť šíri nepravdy
S vážnym ochorením poľnohospodárskych zvierat bojujú nielen veterinári, ale aj všetci chovatelia a pre to je smutné, že politici opozície sa celú situáciu usilujú využiť na ďalšie útoky voči práci koalície. Tá prakticky denno-denne poukazuje na akože nezvládnutie situácie, pričom nie raz sa uchyľujú k šíreniu rozličných poloprávd, či dokonca neprávd.
Trpezlivosť však už došla v poslancom Národnej rady SR za Hlas-SD a predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislavom Becíkom, ktorý vo videu na sociálnej sieti zareagoval na výroky voči svojej osobe z úst predsedu liberálnej SaS Branislava Gröhlinga, ktorého dokonca vyzval na vzájomný súboj v televíznej debate.
Bude súboj poľnohospodár vs kaderník?
„Nestačil som sa čudovať, ako tento kaderník na mňa v politickej diskusii púšťal jedno klamstvo za druhým. Že som vraj spochybnil prácu odborníkov, a že som vyzýval ľudí, aby akceptovali odporúčania veterinárov,“ pohoršoval sa nitriansky župan vo videu. Podľa neho sa už od piatku 28. marca v dotknutých lokalitách odoberajú len vzorky zo zvierat a nelikvidujú sa zdravé zvieratá, z čoho sa nesmierne teší a chváli tento pokus veterinárov, čo „kaderník Gröhling spochybnil“.
„Viete čo, pán Gröhling, ak ste chlap, tak vás pozývam do diskusie, kde mi do očí poviete, čo a kde som ja spochybnil. Poprosím réžiu, aby pustila od prvej sekundy až po poslednú celé to moje video a môžeme sa o ňom porozprávať. Môžeme sa porozprávať o pôdohospodárstve, o živočíšnej výrobe, ktoré som pôsobil desiatky rokov, o pôdohospodárstve ako takom, ktoré som mimochodom aj vyštudoval a mám z neho doktorát. Na rozdiel od vás, čo ste si celú prácu skopíroval, Vážený pán plagiátor,“ zaťal na záver do živého Becík.
Obmedziť počet utratených zvierat
Nitriansky župan a zároveň poslanec Národnej rady SR dočasne poverený riadením výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie totiž požiadal na výbore aj v neprítomnosti ministra požiadal Ministerstvo pôdohospodárstva a Štátnu veterinárnu a potravinovú správu o zastavenie likvidácie zdravých chovov v domácnostiach – teda domácich chovov! „Nerobili to tak ani v susednom Maďarsku – nie je to takisto nariadenie EÚ, tak sa konečne začnime aj doma riadiť našim zdravím sedliackym rozumom!“ povedal v ďalšom videu.
Domácich chovov v dotknutých územiach nie je podľa Becíka tak veľa, žeby to naši regionálni veterinári neustrážili na dennej báze. Becík na parlamentnom výbore pre pôdohospodárstvo i na krízovom štábe žiadal hľadať najlepšie riešenia pre slovenské poľnohospodárstvo, tvrdo zasiahnuté slintačkou a krívačkou. Požadoval konštruktívnu debatu o tom, ako čo najviac obmedziť počet zvierat, ktoré je nevyhnutné utratiť.
Potreba nájsť tie najlepšie riešenia
„Rešpektujem aktuálne opatrenia, ktorými štát, ministerstvo pôdohospodárstva, krízový štáb i ďalšie zložky bojujú proti nákaze. Je to obrovská pliaga s nedozernými následkami – a my musíme spraviť všetko pre to, aby sa ďalej nešírila,“ skonštatoval ďalej nitriansky župan, ktorý je dlhoročným poľnohospodárom, a tak sa úplne oprávnene pýta, či prijímané opatrenia nejdú nad rámec toho, čo požadujú odborníci alebo európske pravidlá.
Becík priznáva, že veľmi dobre viem, ako sa cítia ľudia, ktorí kvôli hygienickým opatreniam prichádzajú o zvieratá – akoby prišli o členov rodiny. „Verím, že spoločne nájdeme tie najlepšie riešenia, aby sme na jednej strane spravili všetko pre zastavenie šírenia slintačky a krívačky, a na druhej mysleli na aj na zdravé zvieratá a hľadali spôsob, ako ich utratiť čo najmenej,“ prízvukuje župan v statuse s tým, že zastavená likvidácia zdravých chovov v ochrannom pásme musí vydržať čo najdlhšie.
Zároveň prosí všetkých chovateľov na dodržiavanie nariadenia odborníkov – veterinárov, aby sa zastavil prenos choroby na iné zvieratá.