pondelok, 7 apríla, 2025
HomePolitikaPrečo niekomu prekážajú návrhy novely ústavy? Plavákovej rozhodne neubližujú, reaguje Krajniak

Prečo niekomu prekážajú návrhy novely ústavy? Plavákovej rozhodne neubližujú, reaguje Krajniak

Vláda Roberta Fica nielenže upravuje zákony, ktoré sa viacerým ľuďom, a najmä z priaznivcov opozície, nepáčia, ale jej zámerom je v istých ustanoveniach novelizovať aj ústavu. A niektorí opozičníci nariekajú i tu.

Zmena ústavy sa nerobí až tak často, pretože na ňu je potrebných 90 hlasov poslancov v Národnej rade SR, čo sa nedosahuje ľahko. Opozícia nie totiž takýmto krokom vždy naklonená. Napriek tomu sa o to politici pokúšajú, tak ako v prípadoch, na ktoré reaguje v statuse na sociálnej sieti Milan Krajniak, predseda Kresťanskej únie a niekdajší člen hnutia Sme rodina.

Novela ústavy vs Plaváková

„Novela ústavy podľa pani Plavákovej vymazáva páry rovnakého pohlavia a ubližuje deťom v týchto vzťahoch. Pani Kolíková prezentovala názor, že rodina pani Plavákovej nebude môcť kvôli novele ústavy na Slovensku dôstojne žiť,“ konštatuje hneď v úvode Krajniak a vzápätí pokladá pomerne zásadnú otázku: „Čo má novela ústavy z dielne vlády alebo KDH s rodinou pani Plavákovej?“

A aby bol konkrétnejší, jednotlivé návrhy zmien rozoberá bod po bode. „Zaručenie rovnosti pri odmeňovaní mužov a žien – v čom to pani Plavákovú poškodí? Asi nijako,“ konštatuje pri prvom návrhu. „Že Slovensko bude uznávať iba dve pohlavia – mužské a ženské? To asi takisto rodinu pani Plavákovej nijako neovplyvňuje a nijako to neubližuje deťom. Jedine, že by predsa len chceli v PS uznávať viac pohlaví – hoci teraz tvrdia, že to nikdy nechceli,“ prízvukuje Krajniak pri ďalšom bode.

Neutrpí ani Plavákovej dieťa

Vládna novela ústavy aj návrh KDH podľa predsedu Kresťanskej únie rieši, aby v citlivých otázkach týkajúcich sa intimity pri vzdelávaní detí na školách museli školy žiadať rodičov o informovaný súhlas. Bez ohľadu na to, akej sexuálnej orientácie rodičia sú. „Ani v tomto teda pani Plaváková nijako neutrpí. A už vôbec nie jej dieťa,“ pridáva rázne Krajniak.

Verejnosti je tiež známe, že poslankyňa za Progresívne Slovensko Lucia Plaváková má lesbický vzťah a s partnerkou vychovávajú dieťa, dievčatko. Novela ústavy podľa Krajniaka nijako nerieši, či na Slovensku majú, alebo nemajú byť registrované partnerstvá. Rieši iba to, že o registrovaných partnerstvách na Slovensku budeme rozhodovať my na Slovensku.

Dieťa si budú môcť osvojiť manželia

„Ak vyhrajú voľby strany, ktoré registrované partnerstvá chcú, tak na Slovensku budú. Ak nevyhrajú, tak nebudú. V tomto teda novela ústavy z dielne vlády ani KDH nijako postavenie rodiny pani Plavákovej nemení. A už vôbec neubližuje žiadnym deťom,“ je presvedčený Krajniak.

Novela ústavy okrem iného rieši osvojovanie detí na Slovensku. Stanovuje, že dieťa si budú môcť osvojiť manželia, vo výnimočnom prípade aj osamelá osoba so súhlasom súdu. Ale nie pár osôb rovnakého pohlavia. „Rozumiem, že toto pani Plavákovej a pani Kolíkovej vadí. Ale rovnaký stav je na Slovensku aj dnes,“ pripomína predseda Kresťanskej únie.

Sme je dospelý štát aj národ

Najdôležitejším bodom oboch návrhov je však podľa Krajniak posilnenie suverenity Slovenska. Teda toho, aby sa minimálne o kultúrno-etických otázkach rozhodovalo na Slovensku a nie v Bruseli. „To je aj súčasný právny stav. Za takýchto podmienok sme vstupovali do EÚ. Novela ústavy má zabezpečiť, aby to tak zostalo aj v budúcnosti,“ prízvukuje Krajniak, podľa ktorého toto asi vadí pani Plavákovej a Kolíkovej najviac.

„Ony totiž neveria, rovnako aj PS a SaS, že my na Slovensku sa vieme rozhodovať dobre. Preto preferujú, aby o nás rozhodovali európske orgány – súdy, parlament alebo komisia,“ vysvetľuje Krajniak s tým, že v tomto je medzi nimi zásadný rozdiel, pretože oni v Kresťanskej únii sú na rozdiel od nich presvedčení, že Slovensko je dospelý štát a my Slováci sme dospelý národ.

Nebojme sa byť suverénnym štátom

„Sme svojprávni, a preto máme právo rozhodovať o vlastnej budúcnosti. My nechceme byť euroVÚCkou – provinciou bez kompetencií v dôležitých otázkach,“ konštatuje rázne. Slovensko podľa Krajniaka za posledných 20 rokov trikrát v zásadných otázkach dokázalo, že sa vieme rozhodovať lepšie, ako západoeurópske elity. Pri podpore jadrovej energie, odmietaní masovej migrácie či odmietaní zákazu spaľovacích motorov.

V týchto troch veciach je na Slovensku konsenzus naprieč politickým spektrom. „Dospelý človek, aj dospelý národ, niekedy urobí aj chybu. Dôležité je poučiť sa z toho a nabudúce rozhodnúť lepšie. Nebojme sa byť suverénnym štátom. Už sme veľakrát dokázali, že na to máme. A dokážeme to aj v budúcnosti,“ uzatvára svoj status Milan Krajniak. To, že sa nebojíme byť suverénnym štátom ukazuje aj premiér Robert Fico, lenže práve to sa súčasnej opozície nepáči. Ktovie prečo…

Súvisiace články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčítanejšie