Naučiť „omladinu“ hospodáreniu s peniazmi nie je jednoduché. Chce to hlavne trpezlivosť. Mládež ale potrebuje poznať hodnotu peňazí, odlíšiť túžbu od potreby a tiež si to hospodárenie potrebuje vyskúšať. Portál voya.com zverejnil niekoľko rád, ktoré by rodičom mohli pomôcť, ako na to.
V rámci šiestich tipov so svojim teenagerom zistite, čo je princíp troch obálok: stanoví si cieľ, nenakúpi hneď všetko, na čo ukáže, ale naučí sa spravovať vlastné peniaze. Takisto sa netreba báť peniaze mu požičať, prípadne si ich zarobiť.
Princíp troch obálok
Je dobré, ak si teenager peniaze vie rozdeliť do troch „obálok“, pričom si vopred zadefinujete, do ktorej obálky čo patrí.
Povinné výdavky – do tejto skupiny môže zaradiť cestovné lístky, občas možno potrebuje dobiť kredit nad váš limit … Do tejto obálky by malo ísť zhruba 50 percent vreckového.
Uspokojenie malých túžob – koncert, kniha, posedenie s partiou v pizzerii, či kino. To sú výdavky, na ktorých by nemalo ísť viac, ako 30 percent vreckového.
Sporenie – malo by tvoriť zvyšných 20%. Táto skupina slúži na pokrytie väčších alebo nepredvídateľných výdavkov.
Potrebujeme cieľ
Nič nás nemotivuje viac, ako keď máme ten správny cieľ. Ten pre vaše dieťa by mal byť stanovený reálne a jeho dosiahnutie by nemalo trvať „nekonečný“ čas. Vyrátajte si spoločne, akú sumu na nový mobil, či inú túžbu bude potrebovať a tiež, koľko si musí mesačne odložiť. Tak vie, kedy svoj cieľ dosiahne, čím sa motivácia zase len o niečo zväčší.
Mami, toto veľmi chcem!
Hoci vám váš teenager pri pohľade na stoeurové topánky povie, že ich „súrne“ potrebuje, lebo veď ich má „pol triedy“, nevbehnite do obchodu, aby ste ich hneď kúpili. Skúste mu navrhnúť, aby sa na kúpe podieľal vlastnými ušetrenými peniazmi, prípadne mu navrhnite, aby nejaký čas počkal.
Spravuj si, čo je tvoje
Najlepší spôsob, ako sa naučiť zodpovedne míňať, je vlastná skúsenosť. Samozrejme, že dieťaťu vysvetlíte teoretické zásady, ale najlepšie sa ich naučí „v praxi“. Môže si urobiť rozpočet na letný tábor – koľko môže minúť na atrakcie počas výletu, koľko minie v táborovom bufete, či môže kamarátku pozvať na zmrzlinu… Takto si to lepšie zapamätá, ako keď dostane „len“ prednášku.

Nebojte sa mu požičať
Možno dvíhate obočie – požičať vlastnému dieťaťu? To je výborná škola v prípade, že by váš potomok v budúcnosti uvažoval o pôžičkách trebárs od kamarátov. Každú pôžičku treba splatiť a keď sa to naučí pri rodičoch, v budúcnosti bude vedieť zhodnotiť, či je pôžička vôbec dobrý nápad.
Dovoľte mu zarobiť si
Ak už vaše dieťa má stanovený cieľ, ponúknite mu možnosť ísť na brigádu. Prezrite spoločne inzertné ponuky, možno nájdete niečo, čo mu bude vyhovovať. Možno sa dá na roznášanie letákov, možno bude na miestnom kúpalisku piecť lángoše a klobásu, možno staršia dáma zo susedného vchodu bude potrebovať pomoc pri predčítaní a prechádzkach… Váš potomok zistí, ako ťažko sa dá prísť k peniazom a to ho naučí vážiť si ich.