Slovensko je krásna krajina, ktorá ponúka turistom z domova aj zo zahraničia veľa miest, kde majú čo obdivovať a pri tom sa aj zabaviť.
Medzi vyhľadávané a zaujímavé destinácie rozhodne patrí Orava, kde patrí medzi NAJ lokality krásny a majestátny Oravský hrad. S blížiacim sa krásnym jarným počasím a najmä letom začína byť aj on miestom, kde turisti majú čo obdivovať.
Lákadlom už Thurzove slávnosti
Hradné brány na Oravskom hrade sa čochvíľa otvoria, a tak je čas naplánovať si cestu práve naň a do jeho okolia. „Určite budeme radi ak navštívite Oravský hrad a Oravskú lesnú železnicu aj počas špeciálnych podujatí, ktoré pre vás pripravujeme už teraz,“ láka návštevníkov vedenie Oravského hradu v statuse na sociálnej sieti.

„Už najbližšie nás počas posledného aprílového víkendu od 26.4. do 27.4. čakajú THURZOVE SLÁVNOSTI. Veľkolepé oslavy pri príležitosti otvorenia hlavnej letnej sezóny, ktoré si nenechajte ujsť,“ láka vedenie návštevníkov hradu. A čo vlastne môžete na hrade, ktorý je určite jedným z najznámejších, najnavštevovanejších a najkrajších na Slovensku, vidieť?
Hrad je krásny zvonka aj zvnútra
Oravský hrad je skutočným klenotom medzi slovenskými hradmi. Hrdo sa týči na strmom vápencovom bradle približne 112 m nad riekou Orava v obci Oravský Podzámok. Hrad je krásny zvonka aj zvnútra a navyše má bohatú históriu. Budovať ho začali na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241. Z pôvodne malej pevnosti z 13.storočia vznikol v nasledujúcich storočiach rozsiahly hradný areál, ktorý má dnes 154 miestností.
Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1267, keď ho kráľ Belo IV. prevzal od Mika Balašu, a stal sa kráľovským majetkom. V roku 1298 patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. Po jeho smrti sa Orava dostala do rúk magistra Donča. V roku 1333 získal hrad Karol Róbert, ktorého zastupoval na hrade kremnický gróf Leopold, a po ňom rad kastelánov. V období husitských výprav vlastnil hrad Ctibor zo Stibořic, po ňom ho proti husitom v roku 1433 bránil Mikuláš Balický.
Dych gotiky, renesancie a romantizmu
O dnešný vzhľad hradu sa postarali Thurzovci. Od roku 1556 zažil svoju zlatú éru, to keď sa k moci dostal František Thurzo, ktorý ho získal do dlhodobého nájmu. Zrekonštruoval vtedy existujúcu časť priestorov a začal stavať vlastný, Thurzov palác. Najviac však Oravský hrad preslávil jeho syn Juraj Thurzo, ktorý bol poslušný kráľovi, čím získal hrad do dedičného vlastníctva. Známym bol aj kvôli súdnemu procesu s uhorskou grófkou Alžbetou Báthoryovou, ktorú podľa jeho verdiktu uväznili na Čachtickom hrade. Spolu však mali sedem dcér.

Poslednými majiteľmi boli Pálffyovci, ktorí sa pokúsili o čiastočnú romantickú úpravu. Posledným z nich bol Jozef Pálffy (začiatok 20. storočia), ktorý sa zaslúžil o rekonštrukciu Korvínovho paláca. Najvýznamnejšia komplexná obnova hradu sa uskutočnila v rokoch 1953 – 1968. Interiér budov sa zachoval z čias gotiky, renesancie a romantizmu. Najzachovalejší je interiér kaplnky so zariadením z roku 1752.
Natáčalo sa to niekoľko filmov
Z terasy na prvom nádvorí, z oblokov a balkónov vyšších poschodí, ale hlavne z najvyššej časti hradu – citadely je jedinečný výhľad na údolie Oravy s pozadím Roháčov. Oravský hrad tvorí rad budov sledujúcich tvar hradného vrchu a brala. V roku 1800 hrad vyhorel a hovorí sa, že požiar trval dva týždne. Vraj oheň vznikol z iskry, ktorá vyletela z komína hradnej fary. Pôvodná budova sa nezachovala. Na hrade je asi 754 schodov a 155 miestností.
V súčasnosti tvorí hradný areál pozoruhodný komplex Dolného, Stredného a Horného hradu s palácmi, opevnením a vežami. Vstupné časti dolného hradu tvoria obranné prvky, ako padací most, tri hradné brány, strieľne, či kazematy (strieľne integrované v hradnom múre – pozn. red.). Stredný hrad tvorí Korvínov palác, Obytná veža (13. storočie) a palác Jána z Dubovca.

Horný hrad tvorí citadela – strážna veža, ktorá spolu s obytnou vežou patrí medzi najstaršie časti hradu (13. storočie). Vo vnútri sa nachádza cisterna, ktorá slúžila na zadržiavanie dažďovej vody. Dnes sa v priestoroch citadely nachádza archeologická expozícia a tiež Mediatéka, kde si môžu návštevníci nájsť ukážky filmov, ktoré sa natáčali na Oravskom hrade. Návštevníkov zaujme prepojenie troch vstupných brán s tunelom, pod ktorým sa nachádzajú podzemné chodby.
Viete toto o Oravskom hrade, že…?
- Schody, ktorých je viac ako 700 teraz vedú do Citadely, v minulosti neexistovali? Vojaci sa dostávali do najvyššej časti hradu prostredníctvom lán a spúšťacích rebríkov.
- Existovali rôzne zaujímavé spôsoby obrany hradu, napríklad smolný nos, cez ktorý vylievali domáci vojaci na nepriateľov smolu a horúcu vodu?
- Hlavné nádvorie pôvodne nebolo dláždené, ale ho prikrýval prirodzený trávnatý porast?
- V Korvínovom paláci sa nachádzajú hodiny bez ručičiek, ktoré mali služobníctvu pripomínať 24-hodinovú pracovnú pohotovosť?
- V prírodovednej expozícii môžete nájsť vypchaté dvojhlavé teľa alebo prierez 400-ročnou jedľou?
- Vzťah Juraja Thurza a jeho druhej manželky Alžbety Czoborovej bol veľmi intenzívny a počas života si vzájomne napísali viac ako tisíc ľúbostných listov? Listy boli písané vo viacerých jazykoch, medzi inými aj po slovensky.
- Na Oravskom hrade sa natáčalo niekoľko filmov a seriálov, pričom medzi tie najznámejšie patria prvý nemý horor Upír Nosferatu (1922), Adam Šangala(1972), Kráľ Drozdia brada (1984), Dračie srdce II. (1998), Sokoliar Tomáš (1999) a televízny seriál Škriatok (1995)?