Aj vy si myslíte, že na starobu vás akosi viac trápia nielen choroby, ale aj rozličné neduhy? A aj vám sa zdá, že s tým druhým dokážete bojovať? Možno, treba ale dávať pozor aby ste si pri zvýšenej aktivite nenarobili viac zlého ako dobrého.
Zvykne sa vravieť, že čím je človek starší, tým je múdrejší. Ono to síce zväčša platí, no nie vždy. Dávať si pozor na to, čo a ako robíme, je preto viac ako potrebné. A platí to nielen pri správnej strave, ale i pohybe či nejakom cvičení, pretože po 60-tich rokoch života máme už svoje návyky, ktoré ale môžu pôsobiť proti nám.
Na toto si dávajte pozor
Seniori by sa práve pre svoje dlhoročné návyky pri pokuse niečo na sebe zlepšiť mali zveriť do rúk odborníka. Fyzioterapeutka Lucy Macdonaldová upozorňuje na niekoľko vecí, ktoré by 60-roční ľudia nemali robiť, ak si chcú udržať fyzickú aj psychickú kondíciu. Macdonaldová radí ako sa vyhnúť najväčším nástrahám, ku ktorým sú náchylní ľudia po 60-tke.
Fyzioterapeutka zdôrazňuje, že nástrahy nezávisia od životného štýlu človeka, jeho stravy a od toho, či pravidelne športuje, alebo či sa viac venuje „gaučingu“. Tieto veci by ste, podľa nej, po šesťdesiatke nikdy nemali robiť. Tou prvou je nesnažiť sa robiť príliš veľa vecí naraz a príliš rýchlo.
Aktivity zvyšujte pomaly
Po prekročení šesťdesiatky totiž mnohí ľudia pociťujú potrebu zvýšiť svoju fyzickú aktivitu. Jej náhle zvýšenie, alebo vykonávanie niečoho, čo vaše telo už dlho nerobilo, je ten „najlepší“ spôsob, ako si privodiť nejaké zranenie. Zvyšovať úroveň aktivity by sa teda malo robiť po malých krokoch.
Na silový tréning nie je podľa fyzioterapeutky nikdy neskoro. Práve naopak, je stále „dôležitejšie predchádzať svalovej atrofii a budovať svaly, aby sa predišlo zraneniam“. Macdonaldová ale odporúča začať s krátkymi a nie príliš náročnými cvikmi.
Majte viac času na regeneráciu
Fyzioterapeut vám poradí aj špeciálne cvičenia na zlepšenie napríklad rovnováhy. To môže zabrániť pádom, ktoré môžu byť pre starších ľudí veľmi nebezpečné. Zanechať by ste mali aj návyky z mladosti. Aj keď sa cítite skvele, nesmiete zabúdať, že vaše telo potrebuje viac času na regeneráciu ako napríklad pred 20 rokmi.
Na našom zdraví sa rýchle podpíše aj zanedbávanie základných vecí ako je spánok, pohyb a strava. I keď máte už svoj seniorský vek nikdy nie je neskoro začať s novou aktivitou alebo formou cvičenia. Kľúčom k úspechu je nájsť si niečo, čo vás baví a s ľuďmi, s ktorými ste radi.