Nákazlivá choroba slintačky a krívačky je ešte stále nebezpečenstvom pre hospodárske zvieratá najmä na juhozápadnom Slovensku, ale aj na Záhorí. Veľký pozor, aby si ju nedotiahli do svojho chovu, preto musia dávať najmä farmári.
Na Slovensku veterinári už museli utratiť tisícky domácich hospodárskych zvierat, ktoré buď choroba napadla, alebo boli v trojkilometrovom pásme, kde podľa odborníkov bolo treba zlikvidovať aj zdravé kusy. Farmári síce sľubujú, že na svoje chovy dozrú a budú dodržiavať všetky odporúčané protiepidemiologické opatrenia, no zrejme to až tak vážne nemyslia.
Kravy sa neraz pohybujú mimo ohrady
Zrejmé je to i z toho, že na Záhorí sa na pastvách voľne pohybuje hovädzí dobytok. A to napriek tomu, že je to len niekoľko kilometrov od miesta, kde bol oficiálne potvrdený výskyt vysoko nákazlivej slintačky a krívačky. Informuje o tom aj portál istream.sk. Zvieratá sa pasú na pasienkoch, ktoré sú vzdialené iba asi 20 kilometrov od ohniska infekcie, čo vyvoláva otázky o bezpečnosti a dodržiavaní ochranných opatrení.
Kravy sa podľa miestnych obyvateľov neraz pohybujú mimo ohrady a dokonca sa prechádzajú aj po cestách. Ľudia sa preto právom obávajú možného šírenia nákazy. Najčastejšie ich vraj vidieť v blízkosti obce Kuchyňa, kde patria miestnemu farmárovi Michalovi Novákovi. Ten však tvrdí, že dobytok sa mu vždy vráti a nikdy sa nevzďaľuje smerom k ohnisku nákazy v Plaveckom Štvrtku.
Dobytok celoročne chovajú na pasienkoch
„Oni sa vrátia, oni nepôjdu do Plaveckého Štvrtka. Oni vyskočia a buď sú zahnané, alebo zaskočia,“ bráni sa farmár a zároveň ubezpečuje, že všetky preventívne opatrenia dodržiava. Vstup do dvora je pre nepovolané osoby zakázaný a na pastviny majú prístup výlučne pracovníci farmy.
Farma v obci Sološnica chová dobytok celoročne na pasienkoch. Tamojší vedúci strediska ubezpečuje, že ich kravy pasienky neopúšťajú. Prístupy sú fyzicky uzavreté, a vstup je možný iba cez kontrolované brody, kde sa zároveň zvieratá kŕmia. O týchto chovoch sú informované aj štátne inštitúcie. Farmári spolupracujú so štátnymi i vojenskými lesmi a so samosprávami okolitých obcí.
Úrady vyzývajú občanov, aby rešpektovali nariadenia a vyhýbali sa rizikovým oblastiam. Ministerstvo pôdohospodárstva zároveň upozorňuje, že v niektorých prípadoch ide o špecifické chovy, kde dobytok nie je ustajnený v maštaliach, ale žije vo voľnej prírode. Takýto chov sa podľa rezortu dá obmedziť, no nie úplne izolovať. Z tohto dôvodu ministerstvo i chovatelia vyzývajú verejnosť na maximálnu opatrnosť a vyhýbanie sa miestam, kde sa už nákaza vyskytla.