Veterné parky by mali podľa EÚ vyrábať čistú zelenú energiu, čím sa má výrazne znížiť nielen uhlíková stopa, ale tiež zlepšiť klimatická záťaž našej planéty. Na Slovensku sa však zatiaľ s veľkým pochopením nestretávajú.
Investori chcú postaviť veterné parky v podstate od Tatier k Dunaju pričom ľuďom v obciach, pri ktorých by chceli veterné parky stavať, sľubujú finančné kompenzácie a ďalšie výhody. Niekde uspejú, inde nie. Najnovšie sa o veternom parku rozhodovalo v miestom referende v Dolných Salibách neďaleko Šale.
Potrebná zmena územného plánu
Obyvatelia Dolných Salíb v sobotu rozhodovali o tom, či pri obci chcú mať postavené veterné turbíny, alebo nie. Malo by ich byť najmenej desať s výškou asi 250 m. Investor v dokumente o zámere výstavby uvádza, že lokalitu si vybral cielene, navyše s dostatočnou vzdialenosťou od domov a mimo chránených území. Celý projekt by mal stáť 18 miliónov eur a obec by mala od neho inkasovať približne 115-tisíc ročne nasledujúcich 20 rokov.
Územný plán obce však zatiaľ takúto výstavbu neumožňuje. Aj preto vedenie obce vyhlásilo k otázke výstavby miestne referendum. Viacerí obyvatelia sa obávajú hluku a negatívneho vplyvu na zdravie. Viacerí navyše spochybňujú aj to, či je takáto energia naozaj ekologická. „Tie vrtule, ktoré sú pri tejto elektrárni nevyhnutné nemajú dlhú životnosť a nevieme čo s nimi. Dalo by sa tiež trošku pochybovať o tej „zelenosti“ toho zariadenia,“ uviedol pre TV Markíza odborník na energetiku Andrej Hanzel.
Vážne výhrady proti výstavbe
Do rozpočtu obce to však podľa neho prinesie nejaké slušné peniaze, ktoré sú potrebné. „Sú to nejaké stotisíce, lebo investor vie, že to minimálne toľko bude. On však vie i to, že na výstavbu veterného parku dostane nejaké dotácie. Tá dotácia je však pre mňa absolútne nepochopiteľná,“ pridal Hanzel. Obyvatelia dotknutých obcí, teda Dolné Saliby, Horné Saliby aj Diakovce spísali petíciu, ktorú podpísalo takmer 1300 ľudí a zaslali ju na Ministerstvo životného prostredia.

Uviedli v nej i to, čo považujú za najzávažnejšie negatívne vplyvy celého zámeru. Ako dopadlo referendum sme sa nedozvedeli, pretože starosta na pondelok zvolal mimoriadne zasadnutie zastupiteľstva, kde jeho výsledky zhodnotia a na druhý deň aj oficiálne zverejnia. „Zákon mi to neumožňuje skôr ako prebehne tento proces, čo by malo byť do 3 dní od konania referenda,“ povedal nám starosta obce Ľudovít Kovács.