Podľa odhadov ministerstva financií by transakčná daň mala priniesť do nášho rozpočtu asi 700 miliónov a byť jednou z tých vecí, ktoré mali Slovensku pomôcť pri konsolidácii verejných financií. Zatiaľ sa však na ňu valí najmä kritika, a to zo všetkých strán.
Transakčná daň je súčasťou konsolidačného balíka a týka každého podnikateľa, živnostníka, právnických osôb či zahraničných podnikateľov so sídlom na Slovensku. Platí síce len o 1. apríla, no už teraz silnejú hlasy na jej zrušenie. Okrem nás ju má totiž v EÚ iba Maďarsko, aj to v inej podobe.
Zbytočná záťaž pre podnikateľov
Daň sa týka akýchkoľvek platieb živnostníkov a podnikateľov súvisiacich s podnikaním, platbou nájomného, nákupom tovaru či služby. Sadzba dane je 0,4 percenta pre bezhotovostné transakcie, maximálne však 40 eur na transakciu. Pri výbere hotovosti sa bude „kasírovať“ 0,8 percenta. Keď vstúpila 1. apríla do platnosti mnohí dúfali, že to bude iba prvoaprílový žart. Žiaľ, stala sa nechcenou realitou, na ktorú zareagovali podnikatelia rozličnými spôsobmi.

A čo si o transakčnej dani myslí odborník na financie Martin Šuba? „Transakčná daň, ktorú má v Európskej únii zavedenú okrem nás len Maďarsko, je podľa môjho názoru škodlivý element, ktorý v čase zavádzania ciel vo svete, rastúcej inflácie u nás a možnej prichádzajúcej recesie, môže slovenskej ekonomike skôr uškodiť ako pomôcť,“ prezradil odborník na margo dane, ktorá u nás vyvoláva neustále vlnu vášní a odporu.
Šuba je presvedčený, že je to zbytočná záťaž nielen pre samotných podnikateľov, ale aj pre banky, ktoré museli investovať do úpravy systémov. Niektoré, aby prilákali klientov, na istý čas túto daň uhrádzajú za nich. Zvýšené náklady sa tak takmer s istotou odrazia aj na cenách ponúkaných služieb a tovarov, na čo najviac doplatia bežní spotrebitelia.
Motivácia na platenie v hotovosti
„Budúcnosť transakčnej dane je otázna, pretože nepodporuje ekonomický rast a jej prínos z pohľadu príjmov štátneho rozpočtu nemusí byť taký, ako sa očakáva. Je to tak aj preto, lebo v praxi vidíme, že veľa podnikateľov sa snaží svoje príjmy či výdavky rôznym spôsobom optimalizovať, aby dosah na ich fungovanie bol čo najmenší,“ vysvetľuje Martin Šuba a dodáva, že vo svete sa hotovosť vo všeobecnosti používa čoraz menej.
Slovensko však podľa neho robí kroky opačným smerom a je možné, že u nás opäť nastane doba platenia v hotovosti. Vidieť to aj na to, že už teraz sa na sociálnych sieťach objavujú výzvy, v ktorých sa podnikatelia snažia zákazníkov motivovať k tomu, aby platili hotovosťou. V neposlednom rade, transakčnú daň za tých pár dní uplatňovania v praxi už kritizujú aj viacerí koaliční politici, čo odštartoval šéf SNS Andrej Danko, ktorý plánuje v parlamente predložiť návrh na jej zrušenie.