Čo sa ešte pred pár týždňami či mesiacmi zdalo nereálne, to by sa mohlo v krátkej budúcnosti stať realitou. Vojna medzi Ruskom a Ukrajinou by sa mohla skončiť, Putin za to však požaduje splnenie jeho podmienok.
Lídri európskych krajín podporujúcich ukrajinského prezidenta Zelenského však od začiatku tvrdia, že vojna sa musí skončiť bez splnenia ruských podmienok a prinavráteniu celého okupovaného územia Ukrajine. Podmienky sú to síce nereálne, oni sú však pre ne ochotní „bojovať“ do posledného Ukrajinca, teda do „zdarného konca“.
Zastaviť vojnu sa ani Trumpovi nedarí
Chtíč zdolať Rusko je pre viacerých lídrov európskych krajín taká silná, že idú doslova cez mŕtvoly. Mŕtvoly ukrajinských ľudí, ktorí by už radi žili v mieri, aj za cenu istých ústupkov. Ruská „špeciálny vojenská operácia“ začala na Ukrajine 24. februára 2022 a spôsobila desiatky tisíc obetí na oboch stranách. Navyše, spustila jednu z najväčších utečeneckých kríz v Európe, keďže viac ako osem miliónov Ukrajincov utieklo pred vojnou do cudziny a ďalších 5 miliónov bolo vysídlených vnútorne.
Prvý, kto z veľkých mocností dostal rozum a chcel zastaviť vojnu bol americký prezident Donald Trump, ktorý to sľuboval už vo svojej predvolebnej kampani. Chcel to dosiahnuť do 24 hodín, no akosi sa mu to nedarí ani po takmer 100 dňoch čo je vo funkcii. Podľa denníka Financial Times a jeho zdroja ponúkol ruský prezident Vladimir Putin zastavenie invázie na Ukrajine na súčasnej frontovej línii.
Ukrajina nesmie vstúpiť do NATO
Ako informuje portál 1.pluska.sk, Putin prišiel s týmto návrhom počas stretnutia s americkým vyslancom Stevom Witkoffom v Petrohrade začiatkom tohto mesiaca. Šéf Kremľa naznačil, že by bol ochotný vzdať sa ruských nárokov na časti Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti, čiže štyroch regiónov, ktoré Moskva v súčasnosti čiastočne okupuje. USA by mu vyhoveli v ďalších hlavných požiadavkách, vrátane uznania ruskej suverenity nad ukrajinským polostrovom Krym, anektovaným v roku 2014.
Putin má tiež podmienkou nevstúpenia Ukrajiny do NATO. Naopak, prezident Zelenskyj a jeho európski spojenci požadujú úplné obnovenie ukrajinských hraníc pred rokom 2014, čo však americký minister obrany Pete Hegseth označil za „nerealistické“. Zelenskyj tiež vyhlásil, že Ukrajina bude viesť priame rozhovory s Ruskom až po dosiahnutí prímeria.
Americký prezident Donald Trump ale tlačí na rýchlu dohodu na ukončenie trojročného konfliktu na Ukrajine. Spojenci Ukrajiny sa stretnú dnes v Londýne, kde majú pokračovať v diskusiách o obrysoch možnej dohody, ktorú by všetci mohli podporiť. Európski lídri tiež zisťujú, ako môžu podporiť Ukrajinu, ak by Trump stiahol pre Ukrajinu vojenskú aj finančnú podporu.