Podvodníci a zlodeji vždy boli aj budú. Okrídlená veta, ktorá však v sebe skrýva v súčasnosti mnohé riziká. Nechať sa napáliť podvodníkom a prísť tak o peniaze je totiž stále aktuálne, lebo podvodníci vymýšľajú stále sofistikovanejšie metódy.
Kedysi využívali podvodníci osobné návštevy u ľudí doma, kde ich potom tak „zblbli“, že tí im dali peniaze i za absolútnu somarinu. Neskôr sa podvodníci preorientovali na telefonáty, v ktorých sa vydávali za lekárov, policajtov, kamarátov príbuzných… Teraz na to využívajú sociálne siete a SMS správy, pričom vás môžu neraz pripraviť o celoživotné úspory.
Elektrárne takéto SMS neposielajú
Polícia Slovenskej republiky v statuse na sociálnej sieti upozorňuje na extrémne nebezpečný podvod. Ide vraj o starý podfuk, ale v novom šate. Tento podvod jej vraj ľudia posielajú v desiatkach a je naozaj extrémne nebezpečný. Pýtate sa prečo? „Pretože v podvodnej SMS je uvedená správna skratka poskytovateľa elektrickej energie. To robí tento podvod viac autentickým,“ vysvetľuje polícia.

A čo teda s tým? „Elektrárne takéto SMS-správy neposielajú. Faktúry vám prídu buď v appke alebo poštou. Formu zasielania faktúry si vždy dohodnete na začiatku zmluvy,“ informuje polícia. Ak si podľa nej aj napriek tomu nie istý, či ide o podvod, stačí urobiť jednoduchú vec: Zavolajte na infolinku spoločnosti, ktorá akože takúto SMS mala poslať a zistíte, či ide o podvod.
Buďte ostražití a overujte pravosť
Polícia apeluje na občanov, aby boli v súvislosti s podobnými SMS správami mimoriadne opatrní a aby žiadnym spôsobom neposkytovali svoje osobné údaje alebo finančné informácie na základe neoverenej komunikácie. V boji proti podvodom šíreným prostredníctvom SMS správ je podľa portálu techbyte.sk kľúčové dodržiavať niekoľko základných pravidiel, ktoré môžu výrazne minimalizovať riziko a ochrániť občanov pred finančnými stratami.
Prvým a najdôležitejším krokom je ostražitosť a zdravá miera nedôvery voči nevyžiadaným správam, najmä ak obsahujú odkazy na platbu, zadanie osobných údajov alebo iné naliehavé požiadavky. Ľudia by mali pri prijatí takejto správy vždy najprv overiť jej pravosť. Najspoľahlivejší spôsob je priamy kontakt s inštitúciou, ktorá je v správe uvedená, ideálne prostredníctvom oficiálnych kanálov, ako sú infolinky alebo zákaznícke centrá.
Pravidelne si aktualizujte mobily
Nikdy by sa nemalo reagovať priamo na číslo alebo odkaz uvedený v podozrivej správe, pretože môže ísť o podvrh. Veľmi dôležité je tiež nikdy nezadávať osobné, prihlasovacie alebo platobné údaje do formulárov, ktoré sa otvoria po kliknutí na link v SMS správe. Renomované spoločnosti totiž nikdy nepožadujú citlivé informácie týmto spôsobom. Ak správa obsahuje požiadavku na okamžité zaplatenie faktúry alebo pokuty, je vhodné si skutočný stav záväzkov voči danej spoločnosti overiť samostatne, bez využitia odkazov zo správy.
Ďalšou dôležitou ochranou je pravidelná aktualizácia operačného systému a antivírusového softvéru na mobilných zariadeniach. Moderné bezpečnostné aplikácie dokážu niektoré podvodné odkazy zachytiť ešte predtým, ako by mohli spôsobiť škodu. Rovnako je užitočné využívať viacfaktorové overovanie (napr. pri bankových službách), ktoré pridáva ďalšiu vrstvu ochrany pri manipulácii s účtom.