Pápež František zomrel na Veľkonočný pondelok 21. apríla ráno o 7.35 hod vo veku 88 rokov. Stal sa tak iba druhým pápežom v histórii, ktorý zomrel počas Veľkonočného obdobia.
Jorge Mario Bergoglio, ako sa pápež František civilným menom volal, zomrel vo Vatikáne po komplikáciách spojených so zápalom pľúc. Prvý pápež a jezuita v čele katolíckej cirkvi, ktorý pochádzal z Latinskej Ameriky, zanechal po sebe hlbokú stopu. A to svojím dôrazom na ľudskosť, sociálnu spravodlivosť a tiež otvorenosť voči okraju spoločnosti.
Telo bolo dočasne balzamované
O dátume pohrebu rozhodli v utorok 22. apríla ráno kardináli. Pápežovu rakvu v stredu 23. apríla o 9.00 hod preniesli do Baziliky svätého Petra, kde si ho bude môcť uctiť verejnosť. Pohreb sa bude konať v sobotu 26. apríla o 10.00 hod. Na pohrebe už potvrdili účasť viacerí prezidenti a monarchovia.
Zakladateľ Talianskeho národného inštitútu thanatopraxe (INIT) Andrea Fantozzi agentúre AFP povedal, že pápežovo telo bolo dočasne balzamované. Proces zvaný thanatoprax zahŕňa „injekciu konzervačných tekutín do obehového systému“ a estetickú úpravu tváre a rúk.
Nový pápež bude známy začiatkom mája
Kondolencie na Slovensku môžu veriaci pápežovi vyjadriť aj písomne. Apoštolská nunciatúra vystavila kondolenčnú knihu, ktorá bude prístupná pre všetkých do utorka 29. apríla. Na poslednú rozlúčku so Svätým otcom by mohlo do Ríma doraziť až niekoľko miliónov ľudí. V prípade pohrebu pápeža Jána Pavla II. v apríli 2005 pricestovali do hlavného mesta Talianska asi štyri milióny veriacich.
Termín voľby nového pápeža zatiaľ nie je stanovený, očakáva sa, že to bude začiatkom mája. Počet kardinálov, ktorí môžu voliť novú hlavu katolíckej cirkvi, sa podľa denníka El País znížil zo 135 na 133, pretože bosniansky kardinál Vinko Puljić a španielsky kardinál Antonio Caňizares oznámili, že sa zo zdravotných dôvodov na voľbe nového pápeža nezúčastnia.
Trump v prvom rade sedieť nebude
Na pohrebe pápeža Františka určí Vatikán podľa médií zasadací poriadok, a to podľa „zabehnutých protokolárnych pravidiel“. Do prvého radu si teda zasadnú taliansky prezident Sergio Mattarella, prezident Argentíny, odkiaľ pápež pochádzal, Javier Milei, a potom monarchovia z katolíckych krajín. Nasledovať budú veľmajster rádu Maltézskych rytierov, monarchovia z nekatolíckych krajín a napokon prezidenti.
O ich mieste rozhodne názov krajiny vo francúzštine, ktorá je považovaná za jazyk diplomatov. A keďže vo francúzštine oficiálny názov Spojených štátov začína na písmeno E a znie États-Unis d’Amérique, nebude americký prezident Donald Trump sedieť pri Františkovom pohrebe v prvom rade.
Netanjahu ani Herzog neprídu
Tribúna pre monarchov, prezidentov a ďalších predstaviteľov vyrastie na pravej strane priestranstva pred bazilikou svätého Petra, kde sa bude obrad konať. Podľa talianskych médií by sa pohrebe nemali zúčastniť izraelský premiér Benjamin Netanjahu a ani prezident Jicchak Herzog, ktorý však vyjadril v súvislosti so smrťou Františka svoju sústrasť katolíkom a kresťanom.
Postoj izraelských predstaviteľov súvisí podľa agentúry Reuters s pápežovou kritikou vojny v Pásme Gazy. Ich neúčasť je však čiastočne daná i skutočnosťou, že pohreb sa koná v sobotu, a počas sviatočného dňa majú židia zakázané zúčastniť sa na pohrebe. Keďže však nejde o úplný zákaz, svoju účasť potvrdil rímsky hlavný rabín Riccardo Di Segni.