piatok, 25 apríla, 2025
HomeZ domovaZačínajú vám vysychať tuje? Tak potom máte vážny problém a pripravte sa...

Začínajú vám vysychať tuje? Tak potom máte vážny problém a pripravte sa na tuhý boj s lykokazom

Slováci si už zvykajú na oveľa teplejšie zimy ako to bolo pre niekoľkými rokmi. Záhradkári však vedia, že za týchto podmienok nevymrznú škodcovia, ktorí vo svojom prirodzenom prostredí, alebo v zemi, prežijú do najbližšej jari, kedy opäť vylezú von.

Poľnohospodári, ale aj záhradkári sú čoraz nešťastnejší z toho, že škodcovia im po pomerne teplých a suchých zimách už na jar začnú robiť šarapatu. Jediným spôsobom, ako sa ich zbaviť, bývajú zväčša chemické postreky. Ani tie však, žiaľ, zabrať nemusia a mnohé napadnuté rastliny sú tak odsúdené k likvidácii.

Najskôr zistite príčinu schnutia

Na Slovensku je veľmi rozšírená výsadba tují, ktoré ale majú tiež svojho škodcu. Je ním lykokaz tujový a borievkový, ktorému sa u nás za teplého a suchého počasia darí výnimočne dobre. Podľa akých znakov dokážete rozoznať, že napadol aj váš živý plot? Viete, ako sa proti lykokazovi môžete brániť? Viac informácií prináša portál imeteo.sk.

Pred použitím chémie, alebo úplnému zlikvidovaniu dreviny skúste zistiť príčinu, prečo vám konáriky drevín schnú. A tých môže byť niekoľko. Môže ísť nielen o prirodzenú obmenu starších vetvičiek, ale aj o poškodenie rastliny v dôsledku zimného vyschnutia. Aj vždy zelené dreviny totiž potrebujú vlahu i v zime, najmä ak nebola bohatá na zrážky.

Problémov môže byť niekoľko

Problém môže byť tiež v nedostatku horčíka, a v takom prípade pomáha pravidelné prihnojovanie horkou soľou. Príčina môže byť i v tom, že výsadba je príliš hustá, alebo že ste rastlinu vysadili na nevhodné, pravdepodobne príliš tienisté miesto. Spaľuje ju však i teplo, ktoré sála od rozhorúčeného betónového plotu, pri ktorom sú vysadené.

Takto vyzerajú vetvičky tuje napadnuté lykokazom. Zdroj: shutterstock.com

Ak na vaše dreviny nič z vyššie uvedeného nesedí, tak toto sú príznaky, že máte čo do činenia s lykokazom. Zistíte to tak, že konáriky odumierajú nepravidelne, alebo máte pod stromami popadané suché vetvičky. Pri pozornejšej kontrole si môžete na hlavnej časti opadaných konárikov všimnúť vyhryzené otvory a chodbičky. Pri vyústení vyhryzených chodbičiek sú tiež vidieť jemné drobučké piliny.

Rojiť sa začínajú pri teplote nad 20 °C

Lykokazy patria do čeľade podkôrnikovitých, pričom škodia nielen larvy, ale aj dospelé chrobáky. Tie sú veľmi malé (1,5 až 3 mm) a v našich podmienkach mávajú počas roka jednu generáciu. Prezimované dospelé lykokazy sa začínajú rojiť keď teplota vystúpi nad 20 °C. Sú to veľmi dobrí letci, preto dostať sa k vám od suseda pre ne nie je žiadnym problémom.

Tuja napadnutá lykokazom. Zdroj: shutterstock.com

Do zelených konárikov tují, ale aj borievok a cypruštekov si vyhrýzajú chodbičky dlhé najviac 2 cm. Po tomto tzv. „dospelostnom“ žere vyhrýzajú už aj v zoslabnutých stromoch dierky, do ktorých kladú vajíčka. Vyliahnuté larvy vyžierajú 6 až 7 týždňov ďalšie chodbičky, a potom sa kuklia. Vyliahnuté dospelé chrobáky si vyhrýzajú dierky, cez ktoré sa dostanú von.

Hlavným obdobím je máj a jún

Lykokaz dokáže zrovnať so zemou váš živý plot behom niekoľkých týždňov, zasiahnuť preto treba okamžite. Pri zistení prvých príznakov preto ihneď siahnite po ochrane v podobe vhodného insekticídu. Vyberajte taký, ktorý je určený na okrasné dreviny a ako účinnú látku obsahuje pyretroidy alebo spinosad.

Hlavným obdobím náletu dospelých chrobákov na rastliny sú mesiace máj a jún, kedy je zároveň najúčinnejšie zasiahnuť postrekom. Postrek treba zopakovať 2– až 3-krát v týždennom intervale. Keďže lykokaz si vyberá najmä oslabené a staré dreviny, ktoré len „dorazí“, treba sa o svoje stromy starať preventívne. A v prvom rade treba dbať na pravidelné zavlažovanie a správnu výživu.

Súvisiace články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčítanejšie