streda, 30 apríla, 2025
HomeZ domovaChodíte často do prírody, ale bojíte sa kliešťov? Máme pre vás niekoľko...

Chodíte často do prírody, ale bojíte sa kliešťov? Máme pre vás niekoľko rád ako sa pred nimi ochrániť

Jar je ročným obdobím kedy na človeka v prírode číhajú rozličné nástrahy zo zvieracej ríše. Okrem medveďov na neho totiž útočia aj nebezpečné – kliešte.

Teritórium kliešťa sa u nás nielen zväčšuje, ale preniká aj do miest, kde sa ešte nedávno vôbec nevyskytoval, alebo iba v minimálnej miere. Kliešť však neútočí iba na človeka, ale aj na jeho štvornohého miláčika.

Kliešte útočia už koncom marca

Viac ako zviera je však v ohrození človek, na ktorého môže tento malý, zato však veľmi nebezpečný hmyz preniesť život ohrozujúce choroby, vrátane encefalitídy a boreliózy. Najväčšia aktivita kliešťov je zaznamenaná koncom jari a začiatkom leta, jednotlivé prípady napadnutia hmyzom sa ale prejavujú od marca do októbra.

Ako informuje portál zenskerady.sk hlavná sezóna pre roztoče je v období od začiatku kvitnutia čerešňového kvetu, kedy sa začínajú objavovať púčiky na brezových a lipových stromoch až do kvitnutia kypriny úzkolistej, teda od konca mája do prvej dekády júla.

Napriek malej veľkosti veľké problémy

Ako je známe, kliešte sa zahryznú, kde je koža najjemnejšia, teda pod kolenami, na záhyboch rúk, v oblasti slabín, v podpazuší, na krku a na hlave. Dbajte preto na to, aby ste všetky uvedené miesta nemali odhalené. Oblečte si radšej dlhé nohavice a zastrčte ich do ponožiek alebo topánok aj keď je vonku horúco. A nezabudnite vždy nosiť klobúk.

Kliešte vedia napriek svojej malej veľkosti narobiť veľké problémy. Každoročne totiž na uštipnutie kliešťom zomiera veľa ľudí. Počas prechádzok prírodou by ste si teda mali dávať veľký pozor a nezabudnúť na niekoľko opatrení, ktorými sa môžete ochrániť pred týmito nebezpečnými drobnými tvormi.

Prírodné odpudzovače lepšie ako chémia

Keďže kliešte nemajú radi ostré zápachy, môžete si domáci „odpudzovač“ urobiť i sami. Ako na to? Nechajte prevrieť vo vode škoricový prášok a tento vývar si nastriekajte na šaty a môžete sa spokojne vybrať do prírody.

Sú však ľudia, ktorí zase nedajú dopustiť na feniklové semienka, ktoré vkladajú priamo do vreciek, topánok, ponožiek. Fenikel totiž veľmi páchne a kliešťom smrdí, takže k vám nepôjdu. Ďalším pomocníkom ako odpudiť kliešťa je zmiešať Alpu s feniklom a pripraviť si tinktúru.

Ak si ňou potriete zápästia a krk, kliešte sa vám budú vyhýbať oblúkom. Zmes je nutné skladovať v chladničke alebo v pivnici. Pravidelne do fľaše prilievajte Alpu a pridávajte ďalšie semienka. Tento roztok je oveľa lepší ako repelenty plné chemikálií.

Aj týmto sa dá bojovať s kliešťami

Veľmi obľúbeným riešením je aj známy vitamín B čiže B-komplex. Nemusí fungovať vždy a úplne všetkých, jeho účinky ale hovoria za všetko. Ak ho budete v lete pravidelne jesť, rozdiel určite pocítite, pretože kliešte ho nemajú radi. A vy si navyše posilníte zdravie. V prípade, že by náhodou nezafungovalo ani toto, potom na záhrade pokoste trávu, a to nakrátko.

Tieto oleje zoženiete hocikde na internete, alebo môžete pozrieť aj v lekárni.

1. Levanduľový olej – na kliešte funguje ako odstrašujúci prostriedok

2. Mäta pieporná – mentol je pre kliešte toxín

3. Olej z citrónovej trávy – táto svieža vôňa spoľahlivo odstraší všetok hmyz a kliešte

4. Eukalyptus – žiadny komár ani kliešť si na vás netrúfne!

5. Šťava z limetky – väčšina citrusov odpudzuje hmyz.

Naneste niekoľko kvapiek oleja na oblečenie alebo priamo na kožu a zaručene odradíte všetok hmyz a kliešte!

Ako správne odstrániť kliešťa

  1. Dezinfekcia kliešťa a jeho okolia – najlepšie je použiť jódové prípravky (napr. Betadine roztok), ktoré preniknú cez drobnú ranu po kliešťovi hlbšie do kože a dezinfikujú aj slinami infikované tkanivo.
  2. Pinzetou uchopíme kliešťa čo najbližšie pod kožu za tvrdú hlavičku a vyťahujeme kliešťa ťahom – smerom kolmo proti koži niekoľkokrát v jeho osi pootočíme, striedavo na jednu a druhú stranu do polkruhu (ak to nepôjde tak pootáčanie zväčšíme na jednu otočku 360º), a až potom opatrne ťaháme kolmo proti koži so súčasným miernym pootáčaním. Tým sa uvoľňuje cement, ktorým je kliešť prilepený.
  3. Vyberanie môže trvať aj 15 minút, preto musíme zachovať pokoj a rozvahu – pozor aby sme nestlačili bruško kliešťa (riziko vyplavenia vnútorného obsahu kliešťa do rany)
  4. Po jeho vybratí je potrebná kontrola rany a aj kliešťa – kliešťa skontrolujeme či je celý. Nezostala hlavička v rane? Sú na hlavičke vidieť klepietka a chobôtik (hypostóm)? Ak je kliešť malý pomôžeme si lupou.Vybraného a skontrolovaného kliešťa usmrtíme a uzatvoríme ho do sáčku. V prípade potreby sa dá vyšetriť na prítomnosť nákazy.
  5. Konečná dezinfekcia miesta vpichu – najlepšie je použiť jódové prípravky (napr. Betadine roztok)

Ako kliešťa nevyberať!!!

  • Neodporúča sa kliešťa pokvapkať olejom alebo natrieť krémom – začne sa dusiť, bude sa chcieť z rany sám uvoľniť, dochádza k nadmernému slineniu a tým sa zvyšuje riziko infekcie.
  • Kliešťa vytáčať v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek je tiež fáma.
  • Neodporúča sa ani kliešťa prilepiť leukoplastom a potom jednoducho odtrhnúť.
  • Neodporúča sa ani vyberať kliešťa navlhčeným vatovým tampónom s jemným namydlením. Dochádza k vylomeniu kliešťa a hypostóm ostáva v koži. Ak kliešťovi odlomíme hypostóm, tak je ho možné vybrať ihlou. Ak sa to nepodarí, tak s tým už nič nenarobíme.
Súvisiace články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčítanejšie