Herpesová infekcia perí. Nie je to pekné, ani príjemné. Začína sa pálením a nepríjemným svrběním a vzniká podráždením zmyslových nervov. Následkom sú herpetické pľuzgieriky, ktoré po prasknutí vytečú. Viete, jako s týmto neduhom zatočiť?
Infekčné len v prvej fáze
Pľuzgiere sa u jednotlivých osôb líšia, ale obvykle v priebehu niekoľkých dní zmiznú a na ich mieste zostane pomaly sa hojaca jazva. Tá sa hojí najdlhšie, ale v tejto fáze už nie je infekčná.
Jako vznikajú
Na ich vzniku sa môže podieľať mnoho faktorov. Stres, problémy v práci, v rodine alebo vo vzťahoch, únava alebo vyčerpanie, vystavenie silnému slnečnému žiareniu alebo ultrafialovému žiareniu, iné infekcie, tehotenstvo, menštruácia, zubné ošetrenie, žalúdočné problémy, zápal pľúc – to všetko môže byť spúšťačom.
Často za to môžu psychologické faktory
Infekčné horúčkovité ochorenia, klimatické zmeny a hormonálne zmeny dávajú vírusom možnosť migrovať z nervových koreňov na povrch kože prostredníctvom nervových zväzkov.
Opakované výskyty oparov v oblasti genitálií sú často spôsobené psychologickými faktormi: odcudzením od sexuálnych vzťahov alebo partnerov alebo častým striedaním partnerov.
Aby ste tomu zabránili, vyhnite sa kontaktu s pokožkou alebo sexuálnemu styku, kým sa pľuzgiere nezahoja. Nezdieľajte vreckovky a uteráky s ostatnými.
Tu je liek!
Napriek tomu, že existuje mnoho liekov na prevenciu oparu, ukážeme vám metódu zubnej pasty! Stačí, keď na malý kúsok vaty vytlačíte trochu zubnej pasty a potriete ňou postihnutý opar. Nechajte ju pôsobiť 2 hodiny, potom ju zmyte vlažnou vodou a postup zopakujte. Pokračujte, kým herpes nezmizne. Veľmi dobrú službu však urobí aj propolisová tinktura v silnejšej koncentrácii.
Vo väčšine prípadov platí, že pokiaľ si opar včas ošetríte, na druhý deň po ňom nebude ani pamiatky!