nedeľa, 24 novembra, 2024
HomeKuriozitySpevavé cikády spôsobujú apokalyptickú pohromu

Spevavé cikády spôsobujú apokalyptickú pohromu

V niektorých častiach Spojených štátov sa v týchto dňoch stretávame s náporom hlučného okrídleného hmyzu, ktorý pokrýva stromy alebo chodníky a sedí na obyvateľoch. Záplava cikád je tento rok obzvlášť veľká, pretože sa v rovnakom čase roja dva druhy s rozdielnou dĺžkou života. Epicentrom zriedkavého javu je štát Illinois, kde sa stretávajú teritóriá oboch druhov, opisuje v správe agentúra AP.

„Sme svedkami niečoho biblického,“ opísal udalosť biológ Gene Kritsky. Pravidelne sa vracajúci hmyz sleduje už 50 rokov, ale keď v lesoch severne od Chicaga pozoroval až päť miliónov cikád, bol ohromený.“ To, čo som videl tentoraz, som nikdy predtým nevidel,“ povedal Kritsky, ako informuje portál blesk.cz.

Milióny? Kdeže, miliardy!

USA zažívajú inváziu cikád, ktorá bola naposledy zaznamenaná v roku 1803. Na juhu a v centrálnej časti krajiny sa liahnu potomkovia označovaní rímskou číslicou XIX, vždy po 13 rokoch života v krajine; ďalej na severe sa začali objavovať zástupcovia potomstva XIII, ktorého životný cyklus trvá 17 rokov, pričom oba javy sa v centrálnej časti štátu Illinois prekrývajú. Celkovo sa do vzduchu, na stromy a do kontaktu s ľuďmi dostávajú trilióny cikád, uvádza agentúra AP.

Hluk ako na nekonečnom metalovom koncerte

Na niektorých miestach v Illinois dosahoval hluk až 100 decibelov, čo sa rovná hlasitosti kosačky na trávu alebo motocykla. Samčekovia cikád sa počas rojenia snažia bzučaním prilákať samičky a neprestávajú na seba upozorňovať, kým nedostanú signál na párenie. To môže trvať aj niekoľko týždňov.

Rojenie prilákalo do štátu Michigan veľa turistov. Joel Horwedel, riaditeľ prírodného parku Lincoln Memorial Garden neďaleko Springfieldu, umiestnil v areáli mapu Spojených štátov, aby si návštevníci mohli označiť, odkiaľ prišli. Bol však príliš skromný. Následne pridal na spodnú časť mapy políčko „mimo USA“, kam ľudia vpisovali niekoľko európskych krajín alebo Japonsko.

David Quinn pricestoval do oblasti Chicaga zo Severného Írska. „Vždy, keď sme šoférovali, mysleli sme si, že s autom nie je niečo v poriadku, pretože bolo hlučné. To ten hmyz,“ rozprával.

Keď sa dozviete o cikádach viac, bude vám behať mráz po chrbte

Miestna entomologička Jennifer Rydzewskiová sa rozhodla vzdelávať verejnosť o cikádach tým, že si obliekla kostým hmyzu s veľkými červenými očami vyrobený pomocou 3D tlačiarne. Objavuje sa v ňom vo videách na sociálnych sieťach a prechádza sa s cikádami.

„Vyjdete von a chodníky sú nimi úplne pokryté,“ povedala. „Sú veľmi zhrbené, len sa pomaly plazia, podľa mňa takmer ako mimozemšťania,“ povedala a opísala pohyb hmyzu. Dodala však, že „vyzerajú veľmi roztomilo“.

Bojíte sa hmyzu? Máte sa čoho

Mnohí ľudia cikády neznášajú a pre obyvateľov s fóbiou z hmyzu môže rojenie znamenať, že niekoľko dní nevyjdú z domu. Vo všeobecnosti sú však cikády neškodné, neštípu ani neštípu ľudí, len po spárení zanechávajú zem pokrytú pomerne zapáchajúcimi telíčkami. Zároveň sú cikády ideálnym zdrojom potravy pre vtáky a v posledných rokoch sa dostali aj na jedálny lístok amerických reštaurácií.

Niekomu však urobil malý armageddon radosť

Šesťročná Lily Tolleyová zo Springfieldu sa ich nevie nabažiť, dokonca nimi kŕmi svoju jaštericu menom Dart. Vie rozlíšiť hlučné samce od tichých samíc, rôzne časti živočíchov a to, že „to trochu štípe“, keď cikáda lezie po koži človeka. Rýchlo však dodá, že to nebolí a netreba sa báť.

Súvisiace články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčítanejšie