Mainstreamové médiá už nevedia, ako si utrieť… ústa o vládu. Tak zaútočia nešportovo na športovú tému.
„Neveril som, že by z tohto mohla byť téma. Ale ako sa hovorí “Na Slovensku je to tak”. Zvlášť keď média svoj konštrukt podhodia verejnosti nízkym, až podlým spôsobom, ako sa to stalo aj teraz,“ uvádza vo svojom statuse Erik Tomáš (HLAS – SD), minister práce, sociálnych vecí a rodiny. „Je úplne bežné, že predstavitelia štátu chodia podporovať športových reprezentantov na významné podujatia. Ide o prejav rešpektu k ich výkonom, vzájomnej spolupatričnosti, ale aj o prehlbovanie diplomatických vzťahov, keďže v čestnej lóži sedia delegácie druhej strany, či hostiteľskej krajiny,“ dopĺňa.
To, čo je bežné inde, je u nás hriechom
„V minulosti sme takto bok po boku vídavali sedieť politické špičky hádam všetkých štátov. Prezidentov, premiérov, členov vlády, parlamentu, či športových zväzov. Aj slovenského exprezidenta Kisku na futbalovom EURE 2016 vo Francúzsku, či premiéra Fica v roku 2012 na MS vo Fínsku. Obaja aj so svojimi delagáciami leteli na tieto podujatia samozrejme vládnym špeciálom,“ obhajuje tradičné konanie politikov Erik Tomáš.
A nikto sa ich logicky na nič nepýtal, lebo nebolo na čo…
Podobne asi ani pri Merkelovej, či Macronovi neriešili domáce média, ako cestovali do danej krajiny a či si to platili z vlastného. Ani im to nenapadlo, keďže bolo zjavné, že išlo o oficiálnu návštevu, ktorou chceli vyjadriť osobnú podporu športovým reprezentantom štátu. A pre tých to musel byť určite honor.
„Nespočetne opakované a doma i vo svete štandardné gesto sme urobili včera aj my. Prijali sme oficiálne pozvanie Slovenského futbalového zväzu i UEFA pre zástupcov vlády i parlamentu na otvárací zápas Majstrovstiev Európy vo futbale s Belgickom. Nešlo teda o žiadnu súkromnú cestu, ale oficiálnu návštevu, ktorej zodpovedali všetky štandardy,“ upresňuje situáciu minister Tomáš.
„Sedeli s nami členovia početnej belgickej delegácie, ale aj nemeckí vzácni hostia. Belgické noviny určite nechŕlia zúrivé titulky “Papalášizmus”, či populistické články o porovnávaní nákladov. Toho sú schopné len a len slovenské média, ktorých cieľom je za každú cenu zaútočiť na vládnych politikov,“ nemohol si odpustiť komentár na žlčovitosť bratislavskej kaviarne.
Politici radi podporia športovcov, ak si prejavia vzájomné sympatie
Slovenský futbalový zväz to vo svojej reakcii vystihol najpresnejšie. Pozývanie vrcholných predstaviteľov štátu považuje, aj z medzinárodného hľadiska, za správne, bez ohľadu na to, či sú momentálne vo vláde, alebo v opozícii. “Chceme sa poďakovať všetkým fanúšikom bez rozdielu – od tých, ktorí boli na tribúnach na tých najvrchnejších miestach až po tých, ktorí boli v čestnej lóži na pozvanie SFZ a UEFA. Všetci bez rozdielu svojím povzbudzovaním prispeli k spoločnému úspechu a všetkým rovnako úprimne ďakujeme. Veríme, že svoju priazeň nášmu tímu zachovajú aj v ďalších zápasoch.”
Mainstream určite neutrálny postoj športovcov nespomenie ani slovkom
„Z tohto stanoviska Slovenského futbalového zväzu v médiách uvidíte určite len málo, lebo sa im do konceptu burcovania proti vláde nehodí,“ vyjadril sa Erik Tomáš. „Pritom jeho členovia nám priamo na štadióne veľmi ďakovali za účasť a žartovali, že máme prísť aj na ďalší zápas, lebo sme našim futbalistom priniesli šťastie,“ doplnil. „A teraz vážne. Ak sa k tejto téme doma nepristúpi rovnako racionálne, ako v zahraničí, budem nutený zrušiť svoju plánovanú cestu na tohtoročnú paralympiádu v Paríži, na ktorej som chcel osobne podporiť našich paralympionikov. Prepáčte, pán Riapoš…“ uzatvoril Erik Tomáš nie príliš nadšene svoje vyjadrenie.