Slovenské dobytkárske chovy, ale aj drobnochovateľov obchádza strach zo slintačky a krívačky (SLAK) – infekčného ochorenia párnokopytníkov. Prišla k nám z Maďarska a preto sú (zatiaľ) ohrozené chovy v okresoch Dunajská Streda či Komárno, no ochorenie sa vyskytlo už aj na Záhorí. Poľnohospodársky inžinier Anton Julény na portáli Nové slovo zverejnil spomienku veterinára Ivana Babíka na epidémiu SLAK z r. 1973.
Spomienky MVDr. Ivana Babíka prinášame skrátený s redakčnými medzititulkami.
Pôsobil na východe
Aj po päťdesiatich rokoch mi zostali spomienky, ktoré sa natrvalo zapísali do môjho povedomia. V tom čase som bol obvodným veterinárnym lekárom na veterinárnom stredisku v Hanušovciach nad Topľou, ktoré bolo delimitované od Prešova po vytvorení okresu Vranov and Topľou. Na stredisko som dochádzal denne z Prešova, kde som býval.
Jednoznačný odkaz
Asi 19. marca 1973 o 16.30 hodine ma zastihol telefonicky riaditeľ okresného veterinárneho zariadenia MVDr. Paľuš v jazdeckom klube. Odkaz bol jednoznačný, teba a ešte tvojich dvoch kolegov veterinárna služba nevyhnutne potrebuje, lebo na Slovensku vypukla slintačka a krívačka. O 20.00 hodine sa budeš hlásiť u riaditeľa OVZ Galanta MVDr. M. Szaboa, on vás poverí úlohami a určí, ako dlho tam budete. Kolegov zoberieš so sebou! Nuž ale čakajú nás veľkonočné sviatky pokúsil som sa argumentovať. Budete tam tak dlho, koľko bude nevyhnutné. Postarajú sa o vás.
Príchod do Galanty
Cestou do Galanty sme zistili, že v ohrozených a postihnutých okresoch medzi obcami mizne asfalt v dĺžke asi 10 – 12 metrov, bližšie ku Galante to už boli funkčné dezinfekčné bazény s roztokom luhu sodného. Každý výjazd z obce bol zabezpečený dezinfekciou, ale aj pod dozorom VB alebo vojakov. Obyvateľstvo podľa potreby a nevyhnutnosti mohlo, alebo nesmelo ísť do práce (riziká prenosu virózy) či do susednej obce.
Okresný veterinárny lekár nás informoval, že niektorí z nás budú „akční“ a iní „ochrancovia“. V tom čase poľnohospodárske podniky boli jednotné roľnícke družstvá alebo štátne majetky. Ako si spomínam, bol som určený do obce Hájske. My ochrancovia sme boli pridelení na dvory bez nákazy a odišli sme až po veľkonočných sviatkoch, keď bol vyhlásený koniec nákazy.

Totálna izolácia
Dostával som stravu z reštaurácie do obedárovej súpravy na lavičku pred bránou dvora, lebo sme sa nesmeli s nikým stretnúť. Spoločnosť vo dvore mi robilo asi 120 dojníc, teľatá a 13 ľudí – správca dvora s manželkou a dcérou, 9 ošetrovateliek, ktoré kŕmili, ošetrovali a dojili a jeden muž, ktorý mi bol k dispozícii pri fixovaní alebo vyšetrovaní zvierat. Mal som súkromie v izbičke, zrejme zriadenej z prevádzkovej kancelárie.
Ochranca
K tomuto dvoru patril ešte objekt asi 500 metrov od dvora po poľnej ceste, kde boli ustajnené býčky. Mojou úlohou bolo najmenej dvakrát denne zmerať teplotu dojniciam, prehliadnuť ich mulce a paznechty. Keďže som mal 10 teplomerov, nebol problém všetkým zmerať teplotu. Býčky zabrali viac času, ale zhotovili sme si uličku, kde sme si ich fixovali aj pomocou šrotu.
Zvedavý na akčných
Veľmi ma zaujímalo, čo robia moji „akční“ kolegovia na postihnutých dvoroch, zvlášť, keď sa tam stále dymilo. Smerom na Sereď som dovidel ďalekohľadom z rebríka alebo šopy kravína a zistil som, že sú tam vykopané 4 – 5 metrov hlboké jamy, ku ktorým privádzajú nakazené dojnice, porážkovou pištoľou ich usmrtia a keď ich je v jame viac, polejú ich z bandasiek naftou a nechajú to do rána horieť.
Na druhý deň, ak na popole je ešte priestorová rezerva pre ďalšie dojnice, proces sa zopakuje, ak nie, buldozér hlinou jamu uzatvorí a bager vykope ďalšiu jamu. Toto sa vtedy muselo vykonávať, lebo o prevoze kadáverov postihnutých vysokoinfekčnou nákazou nemal nikto odvahu rozhodnúť. Asanačné vozidlá boli technicky vybavené na zvoz len bežných kadáverov a obligátnych konfiškátov. Autá boli síce pojazdné, ale prevádzkovo opotrebované a styčné plochy uzáverov netesné.
Zabránili obrovským škodám
Napokon prišiel deň, kedy sme mohli ísť domov, už sme zabudli, že sme veľkonočné sviatky strávili so slintačkou a že sme troška prispeli k tomu, že sa tá nákaza zlikvidovala pomerne rýchlo a dôsledne. Dnes viem, že pri takejto výnimočnej nákaze môžu vzniknúť nesmierne škody nielen pre chovateľov vnímavých párnokopytníkov, predovšetkým pre chovateľov tak potrebných dojníc, ale i pre celý poľnohospodársky rezort, ba zatrasie to i s celým štátom. Pri likvidácii slintačky vznikli vtedy mnohomiliónové škody, ktorým sa nedalo zabrániť, ale dôslednosťou našej práce sme zabránili oveľa väčším škodám.

Stručné prianie
Veľmi si prajem, aby sa nám podarilo utlmiť túto ekonomicky likvidujúcu nákazu čo najskôr a aby škody boli znesiteľné. Mali by sme si z vírusových nákaz zobrať ponaučenie, že treba starostlivo vybrať metodiku tlmenia choroby a potom ju dôsledne uplatňovať aj u obyvateľstva.
Záverom
Začiatkom marca sa objavila nákaza na farme chovu hovädzieho dobytka pri maďarskom Kisbajcsi, asi 2,5 kilometra od hraníc so Slovenskom. Choroba sa okrem priameho prenosu vírusu kontaktom chorého zvieraťa so zdravým šíri najmä nepriamym prenosom, napríklad krmivom, podstielkou, hnojom, močovkou, dopravnými prostriedkami či prachom. Liečba na ňu nejestvuje, všetky postihnuté zvieratá treba utratiť a neškodne zlikvidovať.