Konsolidácia verejných financií a veci s ňou spojené sú na Slovensku už dlhší čas najviac diskutovanou témou a problém. A ako sa ukazuje, môže byť ešte horšie.
To ešte horšie znamená, že môže dôjsť až k predčasným voľbám. Dôvod? Tým je čoraz častejšie kritizovaná transakčná daň. Nielenže ju v akejkoľvek podobe odmieta celá opozícia, čo je úplne normálne, ale už sa proti nej stavia a koaličná SNS. A v nej i poradca ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, šéfa strany Život Národná strana, ktorý sa dostal do parlamentu a vlády na kandidátke SNS.
Je len na ťarchu všetkým
Tarabovým poradcom nie je nikto iný ako bývalý člen hnutia OĽaNO aj maďarskej strany Aliancia, z ktorej ho nedávno vylúčili – György Gyimesi. Aj on sa v statuse na sociálnej sieti najnovšie pustil do transakčnej dane, ktorá nie je podľa neho ani trans a ani akčná. „Je len na obtiaž všetkým, ktorí ju musia platiť a zároveň nerozumejú jej zmyslu. Veď kto to kedy videl, platiť daň za to, že platíte štátu dane?“ zamýšľa sa Gyimesi.
Podľa neho má táto daň jediný zmysel, naplniť štátnu kasu dodatočnými príjmami. „Po pár dňoch jej existencie môžeme zodpovedne vyhlásiť, že predpokladaný výnos vo výške 700 miliónov eur je len zbožným želaním, alebo číslom na papieri,“ píše expolitik, podľa ktorého z nej zostáva len otrava a dodatočné náklady pre podnikateľov.
Vraciame sa do doby cashu
A odkiaľ toto všetko vie? „V kaviarni do ktorej chodím pomerne často, prestali prijímať platby kartou. V nákupnom centre, kde som sa dnes zastavil, som objavil tri také prevádzky, ktoré buď odmietajú alebo obmedzujú platby kartou. Vraciame sa do doby cashu, čo je – nikoho neosočujem – aj veľký priestor na daňové úniky,“ vysvetľuje Gyimesi a vzápätí sa púšťa do počítania.
„Náklady na správu dane + kreativita platcov dane pri jej obchádzaní + znížený výber iných daní sa za žiadnych okolností nerovná 700 miliónov eur,“ konštatuje s tým, že tento nezmysel treba zrušiť a zdroje hľadať inde. Napríklad tam, kde to už pomenoval jeho nadriadený, vicepremiér Taraba. Jednoducho tam, kde štát plošne dotuje ceny energií namiesto adresnej pomoci.
Gyimesi pri tom odkazuje, že sa rád vzdá svojej dotovanej ceny plynu v prospech núdznych. „Alebo v ráznom obmedzení zbrojných výdavkov. Alebo vo väčšom zdanení bohatých. …keď už sme raz solidárni,“ dodáva na samý záver György Gyimesi. Ako vidieť, koalíciu čaká ďalšia zaťažkávajúca skúška. Ustojí to?