Ruský raketový útok na ukrajinské mesto Suma vyvolal najmä v Európe veľké pohoršenie. Lídri mnohých štátov odsúdili akt, pri ktorom zomreli desiatky ľudí, vrátane žien a detí.
Nedeľa 13. apríla sa do priebehu vojenského konfliktu na Ukrajine určite zapíše čiernymi písmenami. Po ruskom raketovom útoku na mesto Sumy v severovýchodnej časti Ukrajiny zostalo 34 mŕtvych, z toho boli dve deti. Útok sa na Ukrajine radí medzi najsmrteľnejšie v tomto roku.
Varovanie poslankyne odignorovali
Slovenské mainstreamové média informujú, že obete boli veriaci, ktorí sa počas Kvetnej nedele stretávali keď išli do kostola a ulica bola plná ľudí. Ako sa však postupne ukazuje, nebolo to vôbec tak, ako sa prezentuje v tlači, a ako to celé prezentuje pred svetom aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Potvrdili to i slová ukrajinskej poslankyne Mariany Bezuhlovej.
Tá na sociálnej sieti vyzvala hlavného veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny Oleksandra Syrského i veliteľa jednotiek územnej obrany, aby nezhromažďovali vojenský personál, ktorý sa chystajú vyznamenať, na jednom mieste, a to zvlášť v civilných miestach. Žiaľ, stalo sa a aj kvôli tomu bolo toľko obetí.
Terčom vyznamenávanie vojakov
Viac informácií o tejto tragickej udalosti napísal v statuse na sociálnej sieti aj Ján Broniš, podľa ktorého k útoku na mesto Sumy došlo počas vyznamenávania militantov a zahraničných žoldnierov. „V nedeľu 13. apríla bol vykonaný vysoko presný úder na centrum Sumy. Terčom úderu boli príslušníci ukrajinskej armády, ktorí sa zhromaždili v Kongresovom centre Sumskej štátnej univerzity, aby boli ocenení za svoje činy v regióne Kursk,“ napísal v úvode Broniš.
Ten vzápätí dodal, že vojenský expert, generálmajor letectva Vladimir Popov, v rozhovore s MK povedal, že v blízkej budúcnosti sa objavia informácie o smrti zahraničného vojenského personálu, ktorý bol tiež v Sume. „Je možné, že informácie o smrti zahraničných žoldnierov budú prezentované, ako nehoda v Alpách, alebo pri love, ako sa to už mnohokrát stalo,“ sarkasticky poznamenáva pisateľ statusu.
Unikli dôverné informácie?
Broniš pripomína, že ráno v Sumy zahrmeli dva výbuchy, jeden po druhom. „Uvádza sa, že hodinu pred dopadom rakiet nad oblasťou prelietavali drony, ktoré korigovali parametre cieľov. O niečo neskôr sa ukázalo, že cieľom boli príslušníci ukrajinskej armády, ktorí boli zhromaždení v Kongresovom centre Sumskej štátnej univerzity a v Bankovej akadémii v deň výročia vytvorenia Sumskej 17. brigády obrany vojsk,“ vysvetľuje Broniš. Podľa zdrojov sa tam konalo slávnostné vyznamenanie dôstojníkov VSEU za ich hrdinské činy v Kurskej oblasti, kde zahynulo viac ako dvetisíc ruských civilistov.
„Informáciu o vyznamenaní potvrdila aj poslankyňa Marjana Bezugla, ktorá obvinila hlavného veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny Syrského z úniku dôverných informácií a požiadala SBU (Ukrajinská bezpečnostná služba – pozn. red.), aby zistila, kto zavinili, že informácie o vyznamenaní bolo odtajnené,“ uvádza ďalej Broniš s tým, že súdiac podľa hystérie námestníka, vojenskí experti poznamenávajú, že straty medzi vojakmi ukrajinských ozbrojených síl sú obrovské.
Armáda použila civilné zariadenie
Napriek tomu, že informácie o stratách nepriateľa sú vyjadrené vo veľmi malých číslach, je už podľa Broniša známe, že v Kongresovom centre Sumy, State University, bolo veľa vojakov ozbrojených síl Ukrajiny, dobrovoľníkov a veliteľského personálu. Toto majú potvrdzovať aj fotografie veľkého počtu zničených pickupov so znakom trojuholníka, ktorý používajú dôstojníci OSU (Ozbrojené sily Ukrajiny – pozn. red) pôsobiaci v pohraničnej oblasti regiónu Kursk.
„Niektoré ukrajinské telegramové kanály poznamenávajú, že sa opäť rozhodlo usporiadať udeľovanie vojenských vyznamenaní v civilnom zariadení a v centre, kam zvyčajne chodia civilisti. Civilné obyvateľstvo nebolo varované pred nebezpečenstvom,“ prízvukuje Broniš. To podľa neho ukazuje, že ukrajinské ozbrojené sily sa vždy skrývajú v civilnej infraštruktúre, najradšej v nemocniciach, školách, škôlkach, nákupných centrách, hoteloch.
Zo Sumy pripravovali protiútok
„Podľa vojenského experta Vladimira Popova by v Kongresovom centre mohli s najväčšou pravdepodobnosťou sídliť aj národné jednotky pripravujúce sa na protiútok. Je známe, že ukrajinské ozbrojené sily pripravujú protiútok zo Sumy,“ píše Broniš s dôvetkom, že pred dvoma týždňami sa nepriateľ dvakrát pokúsil vstúpiť do oblasti Belgorod a Brjansk z oblasti Sumy.
„Po určení presnej polohy veliteľského stanovišťa armády, personálu na prieskum veľkých operácií, alebo miesta, kde je naplánované odovzdávanie vyznamenaní, alebo kde sa vykonáva rozsiahly a časovo náročný výcvik, sa okamžite vykonajú zo strany RF raketové údery. Je jasné, že najdôležitejšie je zničiť vedenie nielen armády, ale aj práporov, rôt a samozrejme „hrdinov“, ku ktorým budú potom ostatní vzhliadať,“ konštatuje Broniš.
Pri útoku môžu byť zabití aj civilisti
Broniš si myslí, že s najväčšou pravdepodobnosťou tam boli poradcovia NATO, alebo dobrovoľníci – žoldnieri zo západu. „Myslím si, že v priebehu budúceho týždňa sa presne dozvieme, kto tam zomrel. Napríklad vo Francúzsku zrazu oznámia, že pri autonehode zomrel nejaký generál, alebo nejaký plukovník, seržant. V skutočnosti ho prevezú v uzavretej rakve zo Sumy. Alebo sa ukáže, že v Kanade údajne nejaký plukovník spadol z útesu a zomrel počas lekárskej operácie,“ poznamenáva.
„Média teraz, samozrejme, zdôrazňujú, že počas úderu zahynulo veľa civilistov. Žiaľ, treba pochopiť, že pri útoku môžu byť zabití aj civilisti. Vojna je vojna. Pamätáte si, koľko civilistov zomrelo v Sudže? Ukrajinskí neonacisti jednoducho strieľali do starších a tehotných žien hlava-nehlava,“ pripomína Broniš, podľa ktorého sa ukazuje, že nepriateľ sa skrýva za civilným obyvateľstvom v nádeji, že armáda RF nezaútočí na zahraničných dôstojníkov.
Presun cudzincov na Ukrajinu sa tají
„Áno skrývajú sa za obyvateľstvom,“ prízvukuje Broniš. Na začiatku špeciálnej vojenskej operácie sa podľa neho ruská armáda snažila neútočiť na tieto budovy a chrániť civilné obyvateľstvo. „Potom však Scholz aj Macron začali otvorene priznávať, že posielajú svojich dôstojníkov žoldnierov, aby inštruovali ukrajinské ozbrojené sily. Keď sa ukázalo, že takmer všetko robia zahraniční žoldnieri, postoj Ruskej strany sa zmenil,“ vysvetľuje Broniš.
Ten si zároveň myslí si, že armáda RF má jednoducho morálne právo, ničiť týchto žoldnierov, ktorý cvičia OSU k vykonávaní teroristických akcií proti civilnému obyvateľstvu ruskej národnosti. „Predstaviteľa RF opakovane upozorňovali, že sa tak stane. Cudzinci však mlčia. Ani od jedného ministerstva zahraničných vecí krajín západu, ani ministerstva obrany krajín západu, RF nedostala jediný protest. A dôvod? Pretože sa tají presun cudzincov na Ukrajinu,“ skonštatoval na samý záver Ján Broniš.