utorok, 15 apríla, 2025
HomeZ domovaEthey Katz: Prečo sa tak tlačí na výstavbu veterných parkov? Je za...

Ethey Katz: Prečo sa tak tlačí na výstavbu veterných parkov? Je za tým ekológia, alebo najmä – peniaze?

Európska únia tlačí na politikov jej členských štátov, aby sa čo najviac zameriavali na ekologické zdroje získavanie energie. Medzi ne patrí voda, atóm ale aj – vietor.

A práve veterné parky by chceli stavať investori aj na Slovensku. Ak by prešli v miestnych referendách vo väčšine obcí, kde by ich investori chceli mať, vyrástli by doslova ako huby po daždi. Proti sú ale v mnohých prípadoch samotní ľudia.

Lákadlom sú pridelené dotácie

Miestne referendá sa konali vo viacerých obciach na juhozápadnom Slovensku, kde sa občania vyjadrovali k zmenám územného plánu potrebných na výstavbu veterných parkov. V iných zase ľudia s veternými parkami súhlasili hneď, vidiac benefity, ktoré im ponúkal investor. O tom, že nie všetko je s veternými parkami „kóšer“ píše v statuse na sociálnej sieti Timea Ethey Katz, aktivistka, publicistka, fotografka a jedna zo zakladajúcich členov občianskeho združenia Nec Arte Nec Marte Komárom-Komárno.

„​Slovensko má v rámci Plánu obnovy a odolnosti EÚ, konkrétne v kapitole REPowerEU, záväzok využiť finančné prostriedky na rozvoj veternej energie do konca roka 2026! Tento termín je pevne stanovený a jeho nedodržanie by mohlo viesť k strate pridelených dotácií,“ vysvetľuje aktivistka, prečo investori tak veľmi tlačia na výstavbu svojich 250 metrových „monštier“.

Nejde tu o konflikt záujmov?

Slovensko sa podľa nej v rámci Plánu obnovy zaviazalo rozbehnúť rozvoj veternej energie, konkrétne vytvoriť minimálne dve tzv. go-to zóny s potenciálom 300 MW inštalovaného výkonu. „Termín je jasný: všetko musí byť hotové a preplatené do konca roka 2026,“ píše ďalej a naznačuje tým, že veterné parky sú akousi víchricou eurofondového biznisu. „Papierovo to znie pekne, lenže realita opäť ukazuje, že to celé môže skončiť v štýle – rýchlo, s obálkami, potichu a cez známosti,“ prízvukuje Ethey Katz.

Kde je teda podľa nej problém? V tom, že metodiku vytvára štátna jadrová firma a – ČEZ. „Pravidlá pre výber lokalít a povoľovanie veterných parkov pripravuje Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, kde má 49 percent český energetický gigant ČEZ. To, prirodzene, vyvoláva otázku konfliktu záujmov a najmä: prečo práve oni? Tlačenica na čas vytvára priestor pre pochybných investorov,“ zamýšľa sa aktivistka.

Pre koho sú veterné parky výhodné?

Aby sa Slovensko stihlo „započítať“ do míľnikov Plánu obnovy a neprísť o peniaze, hrozí podľa nej, že výber lokalít a schvaľovanie projektov sa bude diať v zrýchlenom, teda netransparentnom režime. „Stačí mať správny kontakt, „papierovo“ pripravený projekt a firma s minimálnym imaním si môže siahnuť na veľké peniaze,“ prikladá Ethey Katz dôraz na možný scenár. Napriek tomu niektorí starostovia ale návrhy investorov vítajú.

Údajne kvôli rozvoju regiónu. „Prečo nie, veď každé euro sa ráta. No z akého dôvodu ich vítajú naozaj? To si, milý čitatelia, môžete domyslieť sami. Nie všade totiž vietor fúka len z ekologických dôvodov…,“ konštatuje Timea Ethey Katz a na samý záver dodáva: „Je otázne, či sa veterné parky budú budovať preto, že je to pre Slovensko ekologicky výhodné, alebo preto, že dotácie sú na stole a niekto si ich chce „stihnúť“ vyfakturovať.“

Súvisiace články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčítanejšie