Nákaza slintačky a krívačky je síce na Slovensku zrejme na ústupe, pretože už niekoľko dní nebolo potvrdené žiadne ohnisko, nebezpečenstvo ale stále nie je definitívne zažehnané.
Nebezpečné ochorenie ako prví potvrdili v Maďarsku 7. marca, o dva týždne neskôr sme ho však už mali aj u nás na Slovensku. Je teda zrejmé, že sa k nám dostalo práve od nášho južného suseda. A Maďari sa teraz rozhodli, že vyšetria ako sa k nim táto nákaza dostala.
Liečba na ňu neexistuje
Slintačka a krívačka je akútne vysoko nákazlivé vírusové ochorenie párnokopytníkov charakterizované horúčkou, tvorbou typických pľuzgierov a áft na sliznici ústnej dutiny, na mulci, nozdrách a kopytách. Patrí medzi jednu z najnákazlivejších infekčných chorôb na svete. Navyše, nejestvuje na ňu liečba, preto všetky postihnuté zvieratá treba utratiť a neškodne zlikvidovať.
V Maďarsku sa objavila nákaza slintačky a krívačky na farme dobytka v obci Kisbajcs, ktorá sa nachádza približne 2,5 km od slovenských hraníc. Je preto prirodzené, že ako prvé to „schytali“ naše farmy v okrese Dunajská Streda. Prvé tri ohniská na Slovensku boli odhalené piatok 21. marca práve tam, a postupne sa nákaza rozšírila aj na ďalšie chovy, dokonca i na Záhorí.
Pakistan, Ukrajina, či…?
Slintačku a krívačku zaznamenali ešte v januári aj v Nemecku, podľa zistení ale išlo o iný typ vírusu a prípad nesúvisí s nákazou na Slovensku a v Maďarsku. I keď u nás napáchala oveľa vyššie škody ako u našich južných susedov, je to práve Maďarsko, ktoré sa rozhodlo vyšetriť odkiaľ sa toto ochorenie do krajiny dostalo.

Náš europoslanec a podpredseda strany Smer-SD Ľuboš Blaha naznačil, že do Maďarska sa mohla nákaza dostať z Pakistanu, alebo dokonca z laboratórií na Ukrajine. Na začatie vyšetrovania zavlečenia slintačky a krívačky do Maďarska poukazuje v statuse na sociálnej sieti právnik Marek Géci z hnutia Republika.
Slováci chvália Orbána
„Maďarsko už doma koná! Vyšetrujú slintačku a krívačku! Majú podozrenie, že vírus mohol vzniknúť umelo a nejakou formou bol prenesený na konkrétne farmy. Slovensko by malo bezodkladne postupovať rovnako!“ napísal čím doslova odštartoval mohutnú diskusiu Slovákov pod statusom. „Treba hľadať zdroj. Niečo tu neskutočne smrdí, už zase!“ skonštatovala Milka.
„Orbán má v tom jasno a vie skadiaľ vietor fúka. U nás je všetko tak, ako potrebuje zločinecká únia,“ pridáva sa Ján. „Je to obyčajný vírus, biologická zbraň za to že pán Orbán nie je poslušný, nebojí sa odmietnuť nezmyselné nariadenia EÚ,“ myslí si Helena. „Slovensko radšej preventívne všetko dalo zabiť aby sa nemohlo potvrdiť pôvod odkiaľ vírus prišiel,“ dodala Ajka.
Mimochodom, najväčší výskyt slintačky a krívačky bol na území bývalého Československa zaznamenaný v roku 1938 a po skončení druhej II. vojny aj v roku 1945. Ďalšia veľká vlna nákazy sa vyskytla v roku 1952, kedy v rámci celej republiky postihla vyše 5 900 obcí a podarilo sa ju zlikvidovať až nasledujúci rok. Naším chovateľom aj ekonomike spôsobila vtedy obrovské škody.