piatok, 18 apríla, 2025
HomeZ domovaNávrh rezortu životného prostredia ohrozuje ochranu strategického pitného zdroja v povodí Stariny

Návrh rezortu životného prostredia ohrozuje ochranu strategického pitného zdroja v povodí Stariny

Slovensko je malá krajina, ktorá sa nemôže pýšiť nerastnými surovinami na ktorých by bohatla. Naším bohatstvo je však pitná voda, ktorej máme dostatok. Zdá sa však, že i tá môže byť v ohrození.

Každý štát by si mal svoje strategické suroviny strážiť, pretože sú pre neho akýmsi celonárodným bohatstvom. Takým je pre Slovensko pitná voda, ku ktorej sa však práve prívetivo nesprávame. Dôkazom je i to, že strategický zdroj pitnej vody pre východné Slovensko čelí vážnej hrozbe.

Návrh Starinu skutočne ohrozuje

Nový návrh zonácie, ktorý vyšiel z rezortu životného prostredia, totiž počíta so znížením ochrany v povodí Stariny. Ochranári preto vyzývajú na odmietnutie návrhu. Vidieť to aj v statuse na sociálnej sieti, ktorý zverejnila organizácia Aevis Foundation, dlhodobo sa venujúca ochrane prírody. „Hoci minister Taraba viackrát verejne upozorňoval na zraniteľnosti východného Slovenska, v kontexte dodávky pitnej vody a ochrany strategického pitného zdroja, práve v jeho rezorte vznikol návrh, ktorý Starinu skutočne ohrozuje,“ konštatuje hneď v úvode organizácia Aevis.

Správa Národného parku Poloniny podľa nej predložila návrh zonácie, v ktorom chce znížiť ochranu viac ako 1 700 hektárov v povodí Stariny. Ide pritom o neobývané územie, kde nie je plánovaná výstavba. Zároveň chce rozšíriť národný park na územie obcí ako Ulič, Topoľa, Zboj či Ruský Potok, kde žijú ľudia a fungujú samosprávy.

Starina si zaslúži prísnu ochranu

Návrh zonácie podľa Aevisu teda znižuje ochranu tam, kde by mala zostať najvyššia (nad Starinou) a zvyšuje ochranu tam, kde žijú ľudia, čo môže obmedziť rozvoj a plány obcí. Dôsledky takýchto, podľa nej, absolútne nelogických krokov môžu byť aj také, že návrh môže umožniť výstavbu, intenzívnejšiu poľnohospodársku činnosť aj zvýšený pohyb áut. A to všetko v ochrannom pásme vodárenskej nádrže.

Miestne obce navyše môžu prísť o možnosť stavať alebo rozvíjať infraštruktúru, financie, ak sa územie dostane pod vyšší stupeň ochrany a tiež o dôveru voči štátu, ktorý namiesto podpory zavádza nové obmedzenia. Aevis preto žiada ministra Tarabu, aby návrh vrátil na prepracovanie. Starina si podľa organizácie zaslúži prísnu ochranu. Obce si zaslúžia podporu, nie nové obmedzenia.

Krok rezortu je nepochopiteľný

Zníženie stupňa ochrany by podľa ochranárov umožnilo vykonávanie ľudskej aktivity, oslabenie právomocí ochrany prírody a možností kontroly dodržiavania zákonov. Podľa organizácie sú takéto aktivity pre Starinu nebezpečné a štát by tiež v tejto oblasti stratil predkupné právo na pozemky a kontrolu nad jej ďalším využívaním. Za nelogické považuje Aevis aj ďalšie zmeny. Zatiaľ čo by neobývané časti národného parku prišli o ochranu, tie obývané by boli pod väčšou ochranou. Dôvodom je, že návrh zahŕňa aj to, že by sa národný park mal rozšíriť na úkor katastrálnych

„Ministerstvo označuje Starinu za kritickú infraštruktúru. Minister Taraba hovorí o zraniteľnosti východného Slovenska, pokiaľ ide o dodávky pitnej vody. Sám verejne upozorňoval, že ak by bola Starina akýmkoľvek spôsobom ohrozená, východ by mohol zostať bez vody. Je preto nepochopiteľné, že práve v rámci jeho rezortu vznikol návrh, ktorý jej ochranu výrazne oslabuje,“ uviedol podľa portálu interez.sk Rastislav Mičaník, riaditeľ organizácie Aevis.

Návrh je absolútne neprijateľný

Organizácia pripomína, že návrh je v rozpore s deklarovanými cieľmi reformy národných parkov a s medzinárodnými záväzkami Slovenska v oblasti ochrany prírody. Ohrozené je podľa nich aj financovanie z Plánu obnovy a Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce určených na ochranu prírody a transformáciu regiónu.

„Zonácia mala byť nástrojom ochrany prírody a rozvoja regiónu. Namiesto toho sa stáva nástrojom na oslabovanie ochrany, posilňovanie lesohospodárskych záujmov a ohrozenie strategického zdroja pitnej vody. Takýto návrh je absolútne neprijateľný,“ upozorňuje Aevis, ktorý vyzýva ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, aby predložený návrh odmietol a vrátil na výrazné prepracovanie.

Súvisiace články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčítanejšie