Mnohí Slováci poctivo sledujú odber elektrickej energie, iní sa zase usilujú ušetriť na tom, že majú nainštalovaný vlastný zdroj. Napríklad solárne kolektory či veterné turbíny. A práve tí druhí by mali spozornieť.
Na Slovensku sa totiž pripravuje zmena distribučných sadzieb elektriny pre všetky domácnosti, ktoré majú nainštalovaný vlastný výrobný zdroj, alebo batériové úložisko. A jej zavedenie nebude tak dlho trvať, lebo platiť začne na začiatku leta, presnejšie od 1. júla.
Skontrolujte si hlavný istič
Od tohto termínu budú podľa portálu techbyte.sk takéto domácnosti preradené do dvojtarifných sadzieb (D3, D4, D5 pre západné a východné Slovensko a D5 až D9 pre stredné Slovensko). Teda ak nie sú v nich už teraz. Tieto sadzby fungujú na princípe mesačnej poplatkovej zložky, ktorá sa odvíja od veľkosti hlavného ističa.
Čo to pre domácnosti znamená v praxi? Tým so silnejším hlavným ističom sa mesačné platby zvýšia, a to bez ohľadu na to, koľko reálne spotrebujú elektriny. Platí totiž pravidlo – čím väčší istič pred elektromerom, tým vyššia fixná sadzba za distribúciu. Okrem základného odberu sa preto domácnostiam môže predražiť už len to, že majú vyššiu rezervovanú kapacitu.
Plaťte iba za spotrebovaný výkon
Hlavným dôvodom týchto zmien má byť najmä snaha o presnejšie účtovanie distribučných nákladov. Prevádzkovatelia regionálnych distribučných sietí totiž argumentujú tým, že doterajšie jednofázové sadzby nenútili domácnosti, aby reálne zohľadňovali svoje odberové pomery. Teraz sa, naopak, očakáva, že domácnosti si optimalizujú kapacitu hlavného ističa tak, aby platili len za taký výkon, ktorý naozaj potrebujú.
Uvedená zmena sa týka najmä tých odberateľov, ktorí využívajú fotovoltické panely na strechách alebo majú batériové úložiská. Keďže takýmto domácnostiam stúpa spotreba (alebo naopak klesá a častejšie posielajú elektrinu do siete), distribútori musia presnejšie monitorovať a riadiť toky elektriny.
Riešenie môže byť ozaj jednoduché
Odborníci radia jednoduchý spôsob, ako sa vyhnúť prehnaným nákladom. Stačí si skontrolovať, či hodnota hlavného ističa skutočne zodpovedá reálnym potrebám domácnosti. V prípade, že disponujete oveľa vyšším ističom, než reálne využívate, môže sa vám mesačná platba neúmerne zvýšiť. Riešením je výmena ističa za slabší. To je ale potrebné koordinovať s príslušným distribútorom.
Ak by si však spotrebiteľ umelo znížil svoju deklarovanú spotrebu a s ňou súvisiacu kapacitu ističa, v kritických chvíľach môže naraziť na nedostatočný výkon pre prevádzku domácich spotrebičov či nabíjanie batérií. Je preto dôležité stanoviť hodnotu ističa vyvážene, podľa reálnych potrieb. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v decembri 2024 určil nové regulované tarify. Práve kvôli prechodu do iných sadzieb a kapacitnej platbe môže pre mnohé domácnosti finálny účet vzrásť.
Spotrebu si pravidelne kontrolujte
O podrobnostiach by mali domácnosti čoskoro informovať i samotní dodávatelia elektriny, ktorí pripravia prehľad dostupných sadzieb. V prípade, že domácnosť nereaguje a nevyberie si vhodnejšiu sadzbu, bude automaticky preradená do štandardnej dvojtarifnej sadzby. Na západe a východe Slovenska pôjde o distribučnú sadzbu D3, v stredných častiach Slovenska momentálne nie je automatické preradenie stanovené.
Hlavnou radou pre domácnosti je dôkladne skontrolovať nainštalovaný istič a posúdiť, do akej miery ho skutočne potrebujú. Rovnako sa odporúča pravidelne sledovať spotrebu, aby neprišlo k nepríjemnému prekvapeniu na faktúre. Pre tých, čo využívajú fotovoltiku alebo batériový systém, môže byť prechod do dvojtarifných sadzieb výraznejší zásah do rodinných výdavkov.