Vyjadrenia o zvyšovaní mzdy a výšky tej minimálnej dokážu mnohých Slovákov poriadne rozohniť. Má to jednoduchý dôvod – ešte stále veľmi veľa z nás žije od výplaty k výplate či doslova z ruky do úst.
Porevolučné sľuby politikov o rakúskych či nemeckých platoch a živote ako vo Švajčiarsku sa rozplynuli ako para nad hrncom. Dalo by sa skôr povedať, že my tieto spomínané štáty nedobehneme ani keby cúvali, a aj preto je Slovákom pri porovnávaniach minimálnych miezd s viacerými štátmi EÚ doslova do plaču.
Na Luxembursko pozeráme so závisťou
Štatistický úrad Európskej únie, Eurostat, ktorý je hlavným štatistickým úradom EÚ so sídlom v Luxemburgu, priniesol v januári 2025 porovnanie najnižších miezd krajín celej Európskej únie. Pri pohľade naň stratia mnohí Slováci ilúzie ako dobre sa u nás žije. Minimálna mzda u nás stále neprekročila „magických“ tisíc eur. Takže sme na tom stále horšie ako naši bratia Česi, s ktorými sme sa rozišli na začiatku roka 1992, hoci aj oni za spomínanou tisíckou dosť zaostávajú.
Z údajov štatistického úradu vyplýva, že najvyššia minimálna mzda v členských krajinách EÚ prevyšuje najnižšiu 4,8-násobne. Najvyššiu minimálnu mzdu v EÚ má Luxembursko (2 638 eur), za ktorým nasledujú Írsko (2282 eur), Holandsko (2193 eur), Nemecko (2161 eur), Belgicko (2070 eur) a Francúzsko (1802 eur).
Slovensko, kde je minimálna mzda vo výške 816 eur, predbehlo aj Česko (826 eur), Estónsko (886 eur), Malta (961 eur), Grécko (968 eur) a Chorvátsko (970 eur). Menšia minimálna mzda ako u nás je v Rumunsku (814 eur), Lotyšsku (740 eur), Maďarsku (707 eur) a na samom chvoste je Bulharsko (551 eur).