sobota, 26 apríla, 2025
HomeZ domovaDôchodok v nasledujúcich rokoch môže byť pre penzistov nočnou morou. Treba si naň...

Dôchodok v nasledujúcich rokoch môže byť pre penzistov nočnou morou. Treba si naň preto sporiť už teraz!

Dôchodok. Časť ľudského života, ktorú by sme chceli prežiť v pokoji a užívať si zaslúžený oddych. Prirodzene, aby sme boli zdraví a mali okolo seba tých, ktorých máme najradšej.

Mnohí však rozmýšľajú aj nad tým, z čoho budú žiť, a tak sa na túto etapu života pripravujú už vopred. Slovenskí dôchodcovia sa však tým zo západu rovnať nemôžu ani náhodou, ale finančne prilepšiť si na penziu predsa len môžu. Horšie však je, že budúcich penzistov pozitívne správy nečakajú. Práve naopak.

Štát nemá ani na jedenásť dôchodkov

Už v súčasnosti sa stáva dôchodok doslova strašiakom pre mnohých a zlou informáciou pre terajších penzistov je i to, že Sociálna poisťovňa má peniaze len na desať dôchodkov ročne, pričom v skutočnosti ich vypláca až trinásť. Situácia u nás naberá podľa portálu kryptomagazin.sk alarmujúce rozmery, a u mnohých ľudí preto vyvoláva oprávnené obavy o budúcnosť nášho dôchodkového systému.

Ako sa teda na dôchodok pripraviť, aby sme si ho aspoň ako tak užili a finančne ho zvládli? Netreba totiž zabúdať, že náš dôchodkový systém dlhodobo zápasí s nepriaznivým demografickým vývojom. „Štát v súčasnosti vypláca 13 dôchodkov, ale zo zdrojov Sociálnej poisťovne sa pokryje iba desať,” vysvetľuje Vladimír Baláž, ekonóm z Prognostického ústavu SAV.

Rodí sa málo detí a žijeme dlhšie

Rozdiel teda musí dotovať štát zo svojho rozpočtu, lenže i ten zápasí s enormným dlhom. Problémy v sociálnej oblasti spôsobuje najmä to, že sa u nás rodí málo detí a navyše žijeme dlhšie. Keďže Sociálna poisťovňa dosahuje rekordnú stratu, miera náhrady (pomer dôchodku k predchádzajúcej mzde) bude klesať. Kriticky vidí situáciu aj exminister práce Jozef Mihál.

„Sociálna poisťovňa vypláca ročne približne o tri miliardy eur viac, ako vyberá na odvodoch. Na takéto štedré 13. dôchodky preto nemáme peniaze,“ prízvukuje Mihál. Aj odborníci sa zhodujú v tom, že by sme sa nemali spoliehať výlučne na štát, čo je základným predpokladom finančnej istoty v starobe.

Finančnú situáciu si riešime neskoro

Podľa prieskumov však väčšina ľudí u nás začína riešiť svoju finančnú budúcnosť až po 40. roku života, čo môže byť neskoro na vytvorenie si dostatočných úspor. Jednou z najefektívnejších možností je využitie dobrovoľných príspevkov do II. piliera. Podľa Allianz Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti môžu tieto príspevky výrazne zvýšiť konečný dôchodok.

Hlavné výhody dobrovoľných príspevkov:

  1. Flexibilita – sami si určujete, koľko a ako často prispejete.
  2. Systém ochrany úspor – zákonom garantovaná ochrana vašich prostriedkov.
  3. Výhodné poplatky – nižšie než pri štandardných investičných produktoch.
  4. Efekt zloženého úročenia – v dlhodobom horizonte (15 – 40 rokov) môžu vaše úspory výrazne narásť.

Pri dobrovoľných príspevkoch máte zároveň väčšiu slobodu pri ich čerpaní na dôchodku, pretože sa na ne nevzťahujú zákonné pravidlá na povinnú anuitu.

Začnite s dobrovoľnými príspevkami

Vladimír Baláž však upozorňuje aj na niekoľko ďalších problémov. „Druhý pilier momentálne vypláca nízke dôchodky (anuita okolo 23 eur) a mnohí si preto volia jednorazový výber úspor namiesto pravidelných výplat. Zvýšenie príspevkov do II. piliera by znamenalo zníženie príjmov do toho prvého,“ vysvetľuje ekonóm.

Začať s dobrovoľnými príspevkami je podľa neho prekvapivo jednoduché, a navyše nie je pri tom potrebná žiadna dodatočná administratíva. Stačí začať posielať príspevky na účet fondu s použitím vášho rodného čísla ako variabilného symbolu a čísla zmluvy ako špecifického symbolu.

Na dôchodok sa pripravujte včas

Aj malé pravidelné sumy po desaťročiach sporenia môžu totiž výrazne navýšiť vaše zabezpečenie v dôchodku. Navyše, vďaka oddeleniu dobrovoľných príspevkov od povinných na vašom dôchodkovom účte máte vždy prehľad o tom, koľko ste nasporili z každého zdroja. Dôchodok sa pre vás nemusí stať strašiakom, ak sa naň začnete pripravovať včas.

Kombinácia štátneho dôchodku a vlastných úspor, vrátane dobrovoľných príspevkov do II. piliera, predstavuje najspoľahlivejšiu cestu k finančnej istote v starobe. Odborníci očakávajú do budúcna posúvanie veku odchodu do dôchodku a tiež znižovanie miery náhrady, preto je pre vás osobná príprava na penziu kľúčová. Čím skôr s tým začnete, tým lepšie výsledky vďaka efektu zloženého úročenia môžete dosiahnuť.

Súvisiace články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčítanejšie