piatok, 25 apríla, 2025
HomeZ domovaKyberzločinci sú stále sofistikovanejší, pozor si treba dávať už prakticky na všetko

Kyberzločinci sú stále sofistikovanejší, pozor si treba dávať už prakticky na všetko

Zločin nikdy nespí. Okrídlené heslo najmä našej polície začína v posledných rokoch naberať nielen na vážnosti, ale aj na intenzite. Tak, ako intenzívne sa pokúšajú kyberzločinci okrádať bežných ľudí.

Kybernetické útoky boli ešte pred pár rokmi takmer neznámym pojmom, dnes sa ale stali našou každodennou realitou. Metódy počítačových zločincov sú stále sofistikovanejšie, k čomu im výdatne pomáha aj umelá inteligencia. Ľudia teda musia byť neustále na pozore, pretože inak prídu aj o poriadnu sumu peňazí.

Jednoduché zneužitie dôvery

Klasickí zlodeji sú dnes iba slabým odvarom nielen tých v „bielych golieroch“, ale najmä tých v kybernetickom priestore, ktorí sú častokrát nevypátrateľní. Jednoducho povedané, kybernetické útoky aj kvôli tomu naberajú na intenzite. Falošné varovania pred údajne napadnutým účtom Gmail oberajú Slovákov nielen o peniaze aj citlivé údaje.

Na Slovensku podľa portálu techybte.sk rastie počet prípadov, keď podvodníci zneužívajú dôveru používateľov Gmailu a vydávajú sa za zamestnancov Googlu. Útok pritom začína úplne jednoducho – telefonátom od falošného pracovníka, ktorý obeti tvrdí, že jej emailový účet bol napadnutý.

Vážne riziko aj pre skúsených

Po ňom nasleduje email, ktorý sa na prvý pohľad javí ako oficiálna správa od spoločnosti Google, pretože obsahuje autentické logo, grafiku aj štýl, akým komunikuje samotná spoločnosť. V správe sa ale navyše nachádza odkaz, ktorý má údajne slúžiť na obnovu a zabezpečenie účtu. V skutočnosti však ide o sofistikovaný phishingový útok.

Po kliknutí na odkaz používateľ zadáva svoje prihlasovacie údaje alebo bankové informácie priamo do rúk kyberzločincov. Tlak zo strany útočníkov, ktorí kombinujú telefonický kontakt s následnou e-mailovou výzvou, výrazne znižuje obozretnosť používateľov. Experti preto varujú, že tento typ útokov predstavuje závažné riziko aj pre skúsených používateľov.

Pozor na odosielateľa a obsah emailov

Útočníci pri tom totiž využívajú pokročilé nástroje umelej inteligencie, vďaka ktorým dokážu vytvoriť mimoriadne presvedčivé správy. Používatelia Gmailu na Slovensku hlásia, že podvodníkom naleteli v stresovej situácii a následne stratili stovky, v niektorých prípadoch dokonca tisícky eur. Bezpečnostní špecialisti tvrdia, že prvé výraznejšie útoky tohto druhu zaznamenali už v máji 2024, v posledných týždňoch ich počet ale rapídne vzrástol.

Hlavným dôvodom, prečo podvodníci zaznamenávajú úspechy, je práve nedostatok pozornosti pri kontrole odosielateľa a obsahu emailov. Na to, aby ste sa ochránili pred podvodníkmi, je kľúčové vedieť rozpoznať falošnú komunikáciu. Odborníci preto odporúčajú vždy pozorne skontrolovať adresu odosielateľa.

Najsilnejšou ochranou je 2FA

Útočníci totiž často používajú zvláštne domény, drobné odchýlky v názvoch či neobvyklé znaky. Aj menšie chyby v gramatike alebo prehnaná naliehavosť v texte môžu byť pre vás jasným varovným signálom. Najsilnejšou ochranou je dvojfaktorová autentifikácia (2FA). Ak si túto funkciu zapnete, získanie hesla útočníkovi nestačí – musí zadať ešte dodatočný jednorazový kód z SMS alebo autentifikačnej aplikácie.

Aj keby ste náhodou omylom poskytli útočníkom svoje heslo, často ich odradí práve druhý bezpečnostný krok. Experti navyše radia pravidelne aktualizovať softvér, využívať antivírusový program a starostlivo sledovať aktivitu vo svojich účtoch. A ak máte akékoľvek podozrenie, okamžite si zmeňte heslo a kontaktujte svoju banku.

Súvisiace články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najčítanejšie